imomo.pl

Blog tematyczny o rozwoju osobistym, hobby i livestyle'u.

Rozwój osobisty

Na czym polega faktoring i kto może z niego skorzystać?

Na czym polega faktoring i kto może z niego skorzystać?

Faktoring jest usługą finansową skierowaną jedynie do przedsiębiorstw. To jeden ze sposobów finansowania działalności firm, stawiany często jako przykład alternatywy dla kredytów i pożyczek. Na czym dokładnie polega faktoring? Kto może z niego korzystać? Kiedy faktoring jest szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem? Sprawdźmy!

Na czym polega faktoring?

Gdy mówimy o usługach finansowych dla przedsiębiorców, zazwyczaj mamy na myśli kredyty w banku, ewentualnie pożyczki bądź finansowanie długoterminowe (takie jak inwestycje funduszy VC czy aniołów biznesu). Nie dziwi więc, że przedsiębiorcy często zastanawiają się, na czym tak naprawdę polega faktoring. Spróbujmy wyjaśnić tę kwestię w dużym skrócie. 

Faktoring online to rozwiązanie, które umożliwia firmom finansowanie należności. Innymi słowy: przedsiębiorcy korzystają z faktoringu, by sprzedawać faktury, które wystawili swoim klientom. W ten sposób omijają konieczność oczekiwania na spłatę ze strony kontrahenta – nawet, jeśli termin płatności upływa za 30, 60 czy 90 dni, dzięki faktoringowi możesz odzyskać środki finansowe niemal natychmiast – w ten sam dzień roboczy. Zazwyczaj pieniądze trafiają na Twoje konto firmowe w dwie godziny. 

Co to jest faktoring? Sprawdź bardziej wyczerpującą odpowiedź w poradniku!

Kto może korzystać z faktoringu?

Faktoring zarezerwowany jest dla przedsiębiorców – nie stosuje się jednak kryterium obrotów czy przychodów. Z faktoringu korzystać mogą zarówno duże firmy, jak i niewielkie działalności gospodarcze. Statystyki pokazują, że to właśnie sektor MŚP najchętniej wybiera faktoring. 

Weź jednak pod uwagę, że w ramach oceny ryzyka faktor sprawdzi nie tylko sytuację finansową Twojej firmy, ale także odbiorców faktur, które chcesz sprzedać.

Osobną kwestią pozostają koszty – firmy faktoringowe oferują zwykle kilka modeli rozliczeniowych, dzięki czemu możesz dla swojej firmy wybrać to, co najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj jednak, że faktoring online to usługa stała, wiążąca się z podpisaniem umowy (np. na okres 12 miesięcy). Z kolei finansowanie faktur to jednorazowe rozwiązanie. Jest też ono droższe od faktoringu online, który wymaga podpisania zobowiązania na wiele miesięcy.

Dowiedz się więcej o kosztach faktoringu: https://pragmago.pl/porada/koszt-faktoringu-bez-tajemnic/ 

W jakich sytuacjach faktoring może być potrzebny?

W każdej, w której Twoja firma potrzebuje środków. Czy będzie to chęć uniknięcia przykrych skutków zatoru płatniczego czy potrzeba dokonania kosztownego zakupu na firmę – faktoring spełni swoją funkcję i pozwoli swobodnie dysponować pieniędzmi. Faktoranci (czyli przedsiębiorcy korzystający z faktoringu) najczęściej wybierają faktoring, by:

  • zniwelować zatory płatnicze – faktoring nie tylko pomoże zabezpieczyć się przed wystąpieniem zatoru płatniczego, ale także zniweluje wyniki zatoru, który już powstał. Jeżeli więc kontrahenci nie kwapią się ze spłatą należności, a termin spłaty Twoich własnych zobowiązań się zbliża, możesz skorzystać z faktoringu i uzyskane środki przeznaczyć na pokrycie zobowiązań.
  • utrzymać dobre relacje z kontrahentami – ten punkt stanowi kontynuację poprzedniego – terminowa spłata wszystkich zobowiązań to najbardziej efektywna droga do utrzymania dobrych relacji z klientami. Dobra komunikacja to podstawa, jednak lepiej niż nawet najszczersze przeprosiny za zwłokę zadziałają pieniądze, które trafią na konto właściciela w terminie.
  • zareagować na trudną sytuację firmy – w tej kategorii mieści się naprawdę wiele elementów. Nagła awaria kluczowego elementu (np. maszyny produkcyjnej lub jedynego samochodu w firmie), konieczność zakupu dodatkowych materiałów, kosztowne naprawy – wszystkie te problemy naprawić może faktoring. Jeżeli jesteś w stanie uzyskać dostęp do środków w dwie godziny, możesz dynamicznie i w porę zareagować na wszelkie niespodziewane wydatki.
  • wykorzystać okazję – planujesz zakup nowego samochodu do firmy od dłuższego czasu i właśnie pojawiła się atrakcyjna oferta? A może pojawił się klient, który chce zlecić intratne zlecenie, jednak do jego wykonania potrzebujesz materiałów, których nie masz obecnie w magazynie? Jeżeli sytuacja jest taka lub podobna, nawet brak środków nie powinien Cię powstrzymywać. Dzięki faktoringowi nie musisz odkładać rozwoju firmy na później!

Udostępnij