imomo.pl

Blog tematyczny o rozwoju osobistym, hobby i livestyle'u.

Rozwój osobisty

Najczęstsze problemy nastolatków

Najczęstsze problemy nastolatków

Od kilku lat można zauważyć coraz większe problemy nastolatków. Przeważnie spowodowane są one okresem dojrzewania. Warto dowiedzieć się, jakie są obecne problemy nastolatków.

Na czym polegają problemy nastolatków?

Trzeba wiedzieć o tym, że wiek nastoletni kojarzy się rodzicom z buntem, pyskowaniem, oporem, a także z szeregiem problemów, jakie spadają na ich głowy. Okazuje się, że bardzo dużo problemów mają osoby nieletnie, związane jest to ze specyfiką rozwoju w czasie. Problematyczny jest przede wszystkim okres przechodzenia z dzieciństwa w dorosłość. Warto dowiedzieć się, jaka jest charakterystyka wieku dorastania. Jak się okazuje, ten okres, w terminologii psychologicznej zwany jest adolescencją. Jest to czas między dzieciństwem a dorosłością. Mowa tutaj o ludziach od 11 do 20 roku życia. Specjaliści wyróżniają adolescencję wczesną oraz późną. Trzeba wiedzieć o tym, że każda z nich wyróżnia się występowaniem dynamicznych zmian fizycznych, psychicznych, emocjonalnych, a ponadto fizjologicznych. Wszystko to wpływa na przeżywanie przez nastolatków wielu dylematów, a ponadto problemów, z jakimi muszą się zmagać. Dlatego wielu rodziców stawia na wizyty u psychologa, które nierzadko pomagają nastolatkom.

Okres dojrzewania

Warto trochę powiedzieć o zmianach fizycznych oraz fizjologicznych u nastolatków. Należy nadmienić, że cały okres adolescencji to zmiany w wyglądzie fizycznym, a także fizjologii. Jak się okazuje, ciało dziewczynki przygotowuje się do bycia kobietą. Dlatego córkom zaczynają rosnąć piersi, a ponadto pojawia się owłosienie łonowe, a także pierwsze miesiączka. Często jest to trudny okres dla dziewczynki. Dlatego ważne są rozmowy z rodzicami, że jest to normalny proces. Niestety wiele dziewczynek skarży się na bóle brzucha, a także nudności. Jest to spowodowane zmianami fizjologicznymi w młodym ciele człowieka. Istotne jest również położenie nacisku na higienę osobistą, co powinno być priorytetem dla każdego rodzica.

Jakie są problemy nastolatków?

Problemem dla wielu dziewczynek jest pojawienie się owłosienia łonowego czy miesiączki. Do tego trzeba doliczyć mutacje oraz rosnące piersi. Tego typu zmiany mogą być dla wielu nastolatek kłopotliwe, zwłaszcza że ciało zmienia się praktycznie na zawsze. Często pojawia się brak akceptacji swojego ciała, co jest bardzo problematyczne. Wpływa to na zły nastrój. Dlatego nierzadko dzieci wymagają wizyty u psychologa. Bardzo podobnie sytuacja wygląda w przypadku nastoletnich chłopaków. Przemieniają się oni w mężczyzn, jednakże nie wszyscy tak samo. Okazuje się, że chłopcy często zwracają uwagę na muskulaturę, a jeśli jej nie ma, pojawiają się problemy psychiczne. Mowa tutaj o częstych zmianach nastroju. Ciężko jest zaprzeczyć temu, że wygląd fizyczny ma wielki wpływ dla życia każdego nastolatka. Ma to związek także z zadaniem życiowym, jakim jest znalezienie drugiej połówki. Jak widać, problemy nastolatków są bardzo powszechne. Rodzic powinien odpowiednio reagować, żeby nie przerodziło się to w schorzenia psychiczne.

E-prolinea

Udostępnij