imomo.pl

Blog tematyczny o rozwoju osobistym, hobby i livestyle'u.

LifestyleZdrowie

Zasady zdrowego stylu życia, dzięki nim poczujesz się lepiej

Zasady zdrowego stylu życia, dzięki nim poczujesz się lepiej

Zdrowy styl życia to jeden z podstawowych warunków do spełnienia, jeżeli pragniemy utrzymać nasze ciało w dobrostanie. Na zdrowy styl życia składają się zasady, które należy przestrzegać. Zasady te są ze sobą powiązane i często jedne wynikają z drugich. Zdrowy styl życia pozwala na zachowanie dobrej kondycji fizycznej, jak i psychicznej, co z kolei przekłada się na jakość naszego życia. W niniejszym artykule scharakteryzowano te zasady i wyjaśniono, dlaczego są tak ważne.

Zdrowy styl życia – co to takiego?
Sam zwrot stał się popularny kilka lat temu. Słyszymy go wśród znajomych, w telewizji, radiu, Internecie etc. Podkreślić jednak należy, że pochodzi z nauk medycznych. Nierozerwalnie jest związany ze zdrowiem człowieka. Zdrowy styl życia oznacza czynności dnia codziennego, które mają za zadanie polepszyć albo zachować dobrą kondycję fizyczną i zdolności poznawcze.

Jakie elementy składają się na zdrowy styl życia?
Istnieją trzy fundamentalne elementy, a więc:
– zbilansowana dieta,
– aktywność fizyczna,
– odpowiednia regeneracja organizmu.
Różnorodna dieta właściwie dopasowana do danego człowieka pozwala na dostarczenie jego organizmowi wszelkich potrzebnych składników odżywczych we właściwej ilości. Chodzi głównie o białka, tłuszcze i węglowodany. Nie można zapomnieć także o jakości spożywanego jedzenia (najlepsze produkty są bez chemii, nawozów i pochodzą ze sprawdzonego źródła). Aktywność fizyczna oznacza wykonywanie systematycznych ćwiczeń, które przełoży się na utrzymanie sprawności fizycznej. Aktywność fizyczna zapobiega nadwadze i otyłości. Odpowiednia regeneracja możliwa jest przez sen, dzięki któremu nasz organizm odpoczywa i nabiera sił.

Zdrowy styl życia zasady
Zdrowy, aktywny styl życia człowieka przekłada się na jakość życia. Codziennie stoimy przed wyborami, które wpływają na tą jakość: wybierając np. frytki zamiast ryżu, leżenie na kanapie zamiast spaceru, całonocne imprezowanie pijąc alkohol zamiast odpoczynku i snu. Istnieją pewne zasady zdrowego stylu życia, które determinują te wybory. Należy je przestrzegać, jeżeli chcemy być zdrowi fizycznie i duchowo. Poniżej lista tych „złotych” zasad:
– należy spożywać regularnie posiłki,
– należy wybierać produkty żywnościowe bez chemii – najlepiej od sprawdzonego dostawcy EKO,
– trzeba spożywać urozmaiconą dietę,
– należy pić codziennie minimum 2 litry wody,
– trzeba rezygnować ze słodyczy i słodkich napojów,
– należy ograniczyć alkohol, a nawet zrezygnować z niego całkowicie – to samo dotyczy palenia papierosów,
– trzeba regularnie ćwiczyć lub prowadzić inna aktywność fizyczną,
– należy się wysypiać w nocy (najlepiej między 22 a 6, przy wyłączonym świetle i wyłączonych urządzeniach elektronicznych),
– trzeba zaopiekować się bliskimi – chodzi o relacje z nimi, aby były przyjazne,
– należy zadbać o kondycję psychiczną.

Styl życia niezaprzeczalnie przekłada się na zdrowie człowieka. Osoby, które przestrzegają wyżej wskazane zasady posiadają lepszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną i są bardziej zadowolone z życia.

Udostępnij