imomo.pl

Blog tematyczny o rozwoju osobistym, hobby i livestyle'u.

Lifestyle

Jak rozwiązywać konflikty? Sprawdzone sposoby

Jak rozwiązywać konflikty? Sprawdzone sposoby

Konflikty nierzadko przyczyniają się do pogorszenia relacji międzyludzkich. Prowadzą do napięć, a nierzadko do pojawienia się wrogich relacji. Dlatego warto dowiedzieć się, jak rozwiązywać konflikty.

Pięć metod rozwiązywania konfliktów

Warto na początku przytoczyć model opracowany przez Thomasa-Kilmanna. Wyróżnia on pięć podstawowych strategii w kwestii rozwiązywania konfliktów. Okazuje się, że konkurowanie, czyli rywalizacja to postawa, która cechuje osoby o wysokiej asertywności, a ponadto niskiej kooperacyjności. Mowa tutaj o małej chęci do współpracy. Trzeba wiedzieć, że ludzie wybierający taką taktykę, chcą ugrać jak najwięcej dla swej osoby. Dodatkowo nie liczą się oni z potrzebami drugiej strony. Tego typu strategia nierzadko wybierana jest przez ludzi mających przewagę nad drugą stroną. Dodatkowo mowa tutaj o osobach, które chcą świadomie z takiej przewagi korzystać. W podobny sposób działają także tacy ludzie, którzy chcą czerpać przyjemność z samej rywalizacji, co jest dość powszechnym zjawiskiem w obecnych czasach. Dla wielu ludzi konkurowanie jest swoistą motywacją do działań.

Jak rozwiązywać konflikty?

Trzeba też wspomnieć o uleganiu. Mowa tutaj o dostosowywaniu się do oczekiwań drugiej strony. Takie zachowania są powielane przez osoby, które nie są zbytnio asertywne. Często nie walczą oni o swoje, a ponadto są bardziej nastawieni na współpracę. Mowa tutaj także o osobach, które co prawda potrafią być asertywne, jednakże zależy im na zachowaniu z inną osobą dobrych relacji. Tego typu strategia jest poświęceniem swych potrzeb na rzecz drugiej strony. Jest to bardzo przydatne w rozwiązywaniu konfliktów międzyludzkich. Inną strategią jest unikanie. Istnieją ludzie, którzy udają, iż nie ma konfliktu bądź schodzą z drogi. Tego typu strategia jest wynikiem niskiej asertywności bądź niskiej kooperacyjności. Przeważnie taki rodzaj taktyki nie jest dobry, bowiem można pozbawić się szansy nawet na przedstawienie swych racji. W praktyce rzadko bywa, żeby konflikt wygasł sam z siebie, jest to dość rzadkie zjawisko. Trzeba pamiętać o tym, że zamiatanie pod dywan nierzadko jest narastaniem konfliktu. Często może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu emocji.

Skuteczne rozwiązywanie konfliktów

Inną metodą na rozwiązywanie konfliktów jest kompromis. W tym przypadku każda rezygnuje z części swych oczekiwań. Taka strategia okazuje się przeznaczona dla ludzi, którzy cechują się średnim poziomem asertywności, ale też kooperacji. W przypadku, kiedy osoba cechująca się takim podejściem trafi na kogoś, kto ma podobne, jest spora szansa na dogadanie się na akceptowalnych dla obu stron warunkach, co jest sporą zaletą takiej metody. Należy także wspomnieć o współpracy. Taki model rozwiązywania konfliktów oznacza wysoką asertywność przy jednoczesnej wysokiej kooperacyjności. Okazuje się, że tego typu rozwiązanie konfliktu daje spore szanse na zachowanie dobrych relacji. Ponadto pozwala każdej ze stron w sporym stopniu zaspokoić swoje żywotne potrzeby, co powinno być kwestią priorytetową dla każdego. Ponadto taki sposób buduje zaufanie.

Udostępnij