imomo.pl

Blog tematyczny o rozwoju osobistym, hobby i livestyle'u.

Rozwój osobisty

Co to jest coaching? Charakterystyka coachingu

Co to jest coaching? Charakterystyka coachingu

Na korzystanie z usług coacha decyduje się coraz więcej osób – warto pamiętać o tym, że wiedza i doświadczenie profesjonalnego trenera mogą okazać się niezwykle przydatne na wielu różnych płaszczyznach życia.

Co to jest coaching?

Jednoznaczne zdefiniowanie coachingu może okazać się dość trudnym zadaniem – jedna z popularnych definicji opisuje coacha jako osobę towarzyszącą klientowi podczas kreatywnego procesu odkrywania i rozwijania własnego potencjału.

Coaching polega na uważnej obserwacji potrzeb i możliwości klienta, połączonej z zadawaniem odpowiednio sformułowanych pytań, których celem jest poszerzenie samoświadomości oraz dotarcie do ukrytego potencjału. Warto pamiętać o tym, że dobrze przygotowany coach powinien dysponować odpowiednio dopasowanymi narzędziami oraz różnorodnymi technikami, ułatwiającymi realizację założonych postanowień.

Co to jest coaching – podstawowe zasady coachingu

Odpowiednio przeprowadzony, profesjonalny coaching powinien bazować na kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze relacja pomiędzy coachem a klientem powinna opierać się na partnerstwie – w coachingu nie powinno dochodzić do sytuacji, w których trener staje się stroną dominującą, mogłoby bowiem doprowadzić to do niepotrzebnych napięć. Poza tym profesjonalny i dobrze przygotowany trener powinien posiadać spore pokłady empatii, które pozwolą mu na wczucie się w sytuację klienta.

W coachingu niezwykle ważną rolę odgrywa także zaangażowanie klienta -warto pamiętać o tym, że to właśnie chęć do działania i wprowadzania zmian przyczynia się do zwiększenia efektywności treningu.

Oprócz tego w całym procesie coachingowym dość istotną rolę odgrywa także wiara w potencjał i możliwości klienta. Trener powinien być przekonany o tym, że klient posiada wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie, umożliwiające realizację założonych postanowień. Warto pamiętać również o tym, że ułatwienie klientowi dotarcia do wszystkich niezbędnych zasobów leży po stronie trenera.

Coaching w biznesie

Profesjonalny coaching znajduje szereg różnorodnych zastosowań – praca z odpowiednio przygotowanym trenerem wykorzystywana jest między innymi w różnych gałęziach biznesu.

Z doświadczenia i wiedzy coacha chętnie korzystają nie tylko liderzy dużych przedsiębiorstw, ale także pracownicy, którym zależy na odkryciu i rozwoju własnego potencjału. Z profesjonalnego coachingu coraz częściej korzystają także menagerowie, których celem jest budowanie trwałych i wartościowych relacji z pracownikami. Coaching zawodowy może okazać się także świetnym rozwiązaniem w przypadku osób borykających się z syndromem wypalenia zawodowego.

Coaching a życie osobiste

Wiedza i doświadczenie coacha może okazać się także świetnym sposobem na poprawę jakości życia osobistego – w tym wypadku na usługi coacha decydują się między innymi osoby mające trudności z podejmowaniem decyzji.

Poza tym skorzystanie z usług doświadczonego trenera może pomóc w odnalezieniu motywacji oraz trafnym zdefiniowaniu celów. Praca pod okiem kompetentnego coacha może ułatwić także budowanie wartościowych i trwałych relacji.

Udostępnij