Tego lata sprawdzamy, jak powstały niektóre wynalazki – zwykłe rzeczy, używane przez nas codziennie. Inspirujemy oraz pokazujemy jak rozwijały się biznesy przed wieloma laty. Dziś: wafelek do lodów, wrotki i agrafka oraz – oczywiście – miejsce na Wasze ulubione letnie wynalazki.

W pierwszym artykule z serii „Odkrycia i wynalazki” zaprosiłyśmy Was do zabawy (lub jeśli ktoś woli: zadania – wyzwania). Przez całe lato szukamy przedmiotów i zjawisk, które najbardziej doceniamy o tej porze roku.

Przy okazji tej zabawy, raz w tygodniu, do końca lata, będziemy Was inspirować niezwykłymi dziejami zwykłych rzeczy, OK? Dziś część druga.

4# Wafelek do lodów

Rzecz niby prosta, a na odkrycie czekała cztery tysiące lat, licząc od pojawienia się lodów. Przez całe stulecia lody podawano i sprzedawano w kubkach, miseczkach, talerzykach i w papierkach. Tak było do 1904 roku, kiedy to w St. Louis zorganizowano wielką wystawę z okazji stulecia zakupu Luizjany od Francuzów. Na tejże wystawie przypadkiem sąsiadowały ze sobą dwa stoiska: syryjskiego piekarza Ernesta Hamwiego, który handlował waflami i kiosk z lodami należący do pochodzącego z Francji Arnolda Fornachou. Istnieją dwie wersje dalszych wydarzeń. Wg pierwszej Francuz – gdy zabrakło kartoników do lodów – miał pożyczyć od sąsiada płaski arkusz wafla i uformować go na kształt kubka. Według drugiej wersji Hamwi miał sam wpaść na ten pomysł i zaproponować sąsiadowi spółkę, do której wniósł swoje wafle zwinięte w trąbkę. Tak czy owak – jadalne opakowanie do lodów zrobiło furorę.

wafelek do lodów

 

5# Wrotki

Pierwszą parę wrotek zmajstrował w 1759 roku belgijski lutnik Joseph Merlin. Chciał zadziwić uczestników balu kostiumowego w mieście Huy. Zaplanował sobie, że wjedzie na salę balową jak na łyżwach, grając jednocześnie na skrzypcach i w ten sposób wzbudzi sensację. Udało mu się ponad wszelkie wyobrażenie! Wjechał, przemknął przez całą salę i… wpadł w wielkie lustro na przeciwległej ścianie, rozbijając je w drobny mak razem ze skrzypcami. Nie umiał ani wyhamować, ani skręcić. W połowie XIX wieku wrotki wystąpiły w operze „Prorok”, w scenie, która dzieje się na ślizgawce. Publiczność była tym razem zachwycona. Pozasceniczna kariera wrotek zaczęła się na dobre dopiero po 1884 r., kiedy zaczęto w nich montować kółka na łożyskach, dzięki czemu jazda na nich stała się zdecydowanie łatwiejsza.

wrotki

 

6# Agrafka

Poprzedniczką agrafki była szpilka, której używano już 10 000 lat temu. Nasi prapraprzodkowie robili sobie szpilki z rybich ości, potrafili nawet przerabiać szpilki na igły, borując otwór w najgrubszej części ości. W VI wieku p.n.e. Greczynki używały pierwszych agrafek: były to zagięte w literę U szpilki, którymi zapinano szatę na ramieniu. Grecka agrafa miała środkową część wygiętą w kształt spirali, przez co była bardziej sprężysta, a zapięcie było pewniejsze. Przez wieki szpilki i agrafki były bardzo drogie i ciągle brakowało ich na rynku. Dopiero mechanizacja sprawiła, iż deficyt się skończył i ceny spadły. Ostateczny cios zadał jednak szpilkom… guzik:)

agrafka 1

 

Wszystkie informacje w letnim cyklu „Odkrycia i wynalazki” pochodzą z książki Charlesa Panatiego „Niezwykłe dzieje zwykłych rzeczy”.

Przypominamy o zadaniu – wyzwaniu:

Jaki WYNALAZEK lub jakie ODKRYCIE doceniam najbardziej właśnie latem?

:)

Maja