W tygodniu WOLNOŚCI nie mogło zabraknąć wpisu na temat tego, jak skutecznie i przyjemnie UWALNIAĆ pomysłowość:)

Tydzien-Wolnosci-IMOMO

 

Rozwijanie kreatywności jest procesem. Na naszym blogu możecie znaleźć wiele inspiracji jak to robić. Pomysłowość można UWALNIAĆ codziennie, systematycznie, starając się, by rutyna nas nie przygniotła. Angażując się w aktywności, dzięki którym codzienność staje się niecodzienna. Czasem zdarzają się jednak chwile, kiedy nie mamy czasu czekać i powoli rozgrzewać naszych pokładów kreatywności. Potrzebujemy metod, które w krótkim czasie pozwolą nam wymyślić dużo wartościowych pomysłów. Na to też mamy dziś dla Was 2 sposoby, rozłożone na praktyczne czynniki pierwsze:)

JAK ROZWIJAĆ KREATYWNOŚĆ NA CO DZIEŃ?

 

1# Doświadczając nowego…

…niezwykłego, inspirującego, jak wystawy  „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło”, wystawa dzieł Mendiniego czy zdjęć Marylin Monroe.

2# Próbując nowych rzeczy…

…czasem nawet takich, których na co dzień nie lubimy, by zafundować mózgowi Neurofitness.

3# Podejmując się eksperymentów…

…nawet tak małych jak sadzenie rzeżuchy i wyciągając z nich wnioski:)

4# Korzystając z…

… niebanalnych produktów (odzieży edukacyjnej? :)) i otaczając się inspirującymi książkami, takimi jak „Książka z dziurą” czy „Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie”

4# Rozgrzewając swoją wyobraźnię…

przy malowaniu zapachów lub po wysłaniu w świat płaskiego podróżnika.

5# Bawiąc się słowami…

… kontekstami, i znaczeniami tak, jak to robimy korzystając z KREATYWNIKA. Niech za przykład posłuży Tydzień DOBRYCH RELACJI.

 

POTRZEBNY JEST
SZYBKI ZASTRZYK TWÓRCZEGO MYŚLENIA?

1# Znane obiekty – nowe wykorzystanie czyli analogia wymuszona

Pierwszą metodą, jaką Wam polecamy jest ANALOGIA WYMUSZONA. Brzmi bardzo ambitnie, ale metoda jest naprawdę przyjemna i przyjazna. Autorem tej metody jest Edward De Bono. Poznałyśmy ją na warsztacie z BrainWorx. Tomku jeszcze raz dzięki za „objawienie” tej metody!

Jej skuteczność jest naprawdę zaskakująca i można ją wykorzystać praktycznie w każdym obszarze: zarówno pracując nad wyzwaniami zawodowymi, jaki i nad rozwojem osobistym czy przyziemnymi sprawiamy domowymi. Można nią pracować indywidulanie i w grupie. Zachęcamy również do wypróbowania jej z dziećmi. Uczy uważności, analizy i skupienia. Niesamowicie odblokowująca i odrywająca od zadania, nad którym mamy pracować. Dzięki temu mózg UWALNIA naprawdę niesamowite pokłady pomysłowości. Do rzeczy!

Instrukcja metody jest bardzo prosta. Wybierz, ze swojego otoczenia przypadkowy przedmiot. Obejrzyj ten przedmiot bardzo uważnie i wypisz jak najwięcej jego cech: jak wygląda, z czego się składa, jak smakuje, jak pachnie, czy jest twardy czy miękki, jaką ma strukturę, co można nim robić, do czego służy. Zabaw się w badacza. Im więcej wymyślisz cech, tym więcej zaskakujących pomysłów uda Ci się wymyślić. W drugim kroku zastanawiasz się, jak ta cecha może pomóc rozwiązać postawione przez Ciebie zadanie.

Pomysł z serii domowych: będziemy pracować nad wymyśleniem oryginalnego scenariusza imprezy urodzinowej dla chłopca lat 5.

Przedmiot: TELEFON.

Plastikowy – budujemy zamek z plastikowych butelek, pojemników itp.

Otwierany – otwieramy ukryty skarb

Przycisk – przenosimy się do innego świata

Elektroniczny – w innym świecie musimy sami wygenerować jakoś prąd, ruszamy się jak szaleni, żeby wyprodukować energię

Zielony – przebieramy się za ufoludki

Bateria – szukamy w domu ukrytych skarbów po ciemku, mając do dyspozycji tylko latarki

Delikatny – stąpamy po ziemi najciszej jak potrafimy

Świecący – spacer wieczorny z lampionami w rękach

Nawigacja – wieczorne  podchody

Dźwięk – wykonujemy samodzielnie instrumenty

Głośnik – nagrywamy audycję, którą puścimy rodzicom jako słuchowisko.

Pomysły na przyjęcie dla 5-latka gotowe! Teraz tylko trzeba je poddać obróbce krytycznego myślenia, selekcji i przejść do wdrażania w życie:)

Uwolnic-pomyslowosc-IMOMO-2

 

2# SCAMPER, czyli kto pyta nie błądzi!

SCAMPER to metoda zadawania celnych pytań! Czasem wyzwanie, nad którym pracujemy, wymaga doprecyzowania, nie wystarcza już samo luźne rzucanie pomysłów. Mamy już pomysł, który wymaga rozwinięcia, a to najlepiej zrobić zawężając pole poszukiwań. Ograniczenia pozwalają też być twórczym!

O metodzie SCAMPER już pisałyśmy: tutaj o tym, czym jest oraz tutaj jak ją wykorzystać w gotowaniu, więc teraz tylko kilka słów przypomnienia:

Metoda SCAMPER zakłada, że każda nowość to modyfikacja tego co już istnieje, poprzez dopasowanie do określonych potrzeb i oczekiwań. Zmian dokonuje się według listy pytań, badającej możliwości modyfikacji. Powstała w połowie XX wieku za sprawą Boba Eberle. Nazwa to akronim od słów, do których można przyporządkować kolejne pytania.

Zobaczmy, na czym praktycznie polega ta metoda. Teraz zorganizujemy przyjęcie dla dorosłych – na przykład Sylwestra.

Jak nam pomogą SCAMPEROWE pytania?

S (ang. Substitute) – Zastąp

Co możemy zastąpić? Jak możemy zastąpić? Czy istnieją substytuty Twojego pomysłu?  Czym możemy zastąpić? Czy możemy zmienić kształt, kolor, materiał, nazwę? Wymienić zaangażowane osoby?

Możemy standardowe miejsce imprezowe zastąpić wynajętą ogrzewaną stodołą na wsi. Nadać tej imprezie jakąś nazwę, inną niż Sylwester 2015 – może Sylwester 2035? Zmienić czas trwania imprezy z 20.00 – 2.00 na 15.00 – 2.00?

C (ang. Combine) – Połącz

Co możemy połączyć? Z czym możemy połączyć? Co należało by połączyć żeby zmaksymalizować ilość użytkowników? Jakie talenty i zasoby można połączyć? Może nawiązać współpracę lub zaangażować inne osoby? Co się stanie jeśli połączysz ze sobą pomysły?

Czemu nie połączyć pomysłów wszystkich gości imprezy na to, jak powinna wyglądać? Każdy zgłosi swój pomysł na spędzenie jednej godziny. 10 osób: 10 różnych godzin i 10 różnych aktywności. Możemy grać w gry planszowe przyszłości (chyba jakieś będą w 2035?), miksować drinki przyszłości i wymyślać wynalazki przyszłości. Nagrać film ze wspomnieniami z 2015 roku pod tytułem „20 lat temu: to były czasy…” A może zrobić jedną wielką potrawę z tego, co każdy przywiezie?

A (ang. Adapt) – Dostosuj

Czy w przeszłości istniały rzeczy/projekty podobne do tego, nad którym pracujemy? Co moglibyśmy skopiować? Kogo moglibyśmy naśladować?  Komu chcielibyśmy dorównać? Jakie inne pomysły możemy wykorzystać?

Leonardo da Vinci zaprojektował taśmę do produkcji ciast i tortów. Może i my stworzymy fabrykę słodkości? Będzie potrzebny kierownik produkcji i designer, tester, główny cukiernik…

M (ang. Magnify) – Powiększ

Co można powiększyć? Co należałoby podkreślić lub wzmocnić? Czy można coś zrobić dłuższe, szersze lub wyższe? Może zduplikować? Zwiększyć wartość?

Skoro to Sylwester, to może będziemy sobie składać życzenia co godzinę? W końcu każda kolejna godzina zbliża nas do Nowego Roku. Każda powinna być celebrowana:)

P (ang. Put to Another Use) – Wykorzystaj do innych celów

Jak inaczej można coś wykorzystać? W jaki sposób można tego użyć? Czy mogą z tego korzystać osoby spoza grupy docelowej? Jak wykorzysta to dziecko lub osoba starsza?

Jeśli mamy w swoim gronie młodzież, która uwielbia nowoczesne technologie, dajmy jej do ręki kamerę i niech zmontuje dla nas – dorosłych pamiątkowy film z tego Sylwestra. Jako aktorzy nie wtrącamy się w wizję reżysera – może odkryjemy na filmie jakieś nasze talenty, o których nie mieliśmy pojęcia?

E (ang. Eliminate) – Wyeliminuj

Jak można coś uprościć? Co możemy wyeliminować? Czego powinno być mniej? Może podzielić coś na mniejsze części/etapy? Co by się stało gdyby opuścić jakiś etap? Co nie jest potrzebne? Co można zmniejszyć?

Jeśli obawiamy się głośnych wystrzałów, które straszą zwierzęta, wymyślmy ciche fajerwerki. Pomyślmy jak uczcić nadejście Nowego Roku bez huku, ale spektakularnie. Wyeliminujemy w ten sposób strach naszych pupili i wiejskich zwierząt (bo ciągle jesteśmy w stodole…)

R (ang. Reverse) – Odwróć

Czy można zmienić kolejność? Zastosować inny układ? Co można przełożyć? Zmienić negatywne na pozytywne? Odwrócić? Zastosować odbicie lustrzane? A może zrobić coś dokładnie przeciwnego do zamierzonego?

A może nie czekać z tym Nowym Rokiem do północy? Może zacząć nowy etap o 16.00? I wyprzedzić znajomych o kilka godzin? Kto wie, o której będzie wypadał Sylwester w 2035 roku? Każdy, kto będzie zmęczony przed północą, będzie mógł położyć się spać z czystym sumieniem, że przywitał Nowy Rok.

uwolnic-pomyslowosc-IMOMO-1

 

Wszystkie opisane tu metody – zarówno do codziennego, jak i wyjątkowego użytku – to metody pozwalające generować pomysły. Życzymy wielu wartościowych koncepcji i wytrwałości w ich realizacji.

A w przyszłym tygodniu sprawdzimy, jak TOLEROWANIE wpływa na twórcze myślenie.

Ania & Maja

tydzien-tolerowania-IMOMO

Jeśli uważasz, że ten wpis może przydać się innym, prześlij go dalej lub udostępnij w mediach społecznościowych.

Jeśli przyda się Tobie, zostaw nam ślad w komentarzu.

Z góry dziękujemy:) Maja & Ania