Wysoka samoocena to nie jest coś, co w Polsce należy do kategorii „koniecznie wyposaż w to swoje dziecko”, a już na pewno nie było modne w czasach, gdy my byłyśmy dziećmi:-) I dlatego dobrze, że w IMOMO jest taki tydzień, w którym można ją sobie podnieść. Za darmo:-)

Tydzień WYSOKIEJ SAMOOCENY by Maja

1# Wyzwania

Nic tak nie podnosi mi SAMOOCENY, jak wyzwania, które przed sobą stawiam. W tym tygodniu było ich kilka, a jedno zorganizował mi mąż – zabierając całą rodzinę na żaglówkę. Pierwszy raz w życiu żeglowałam (czyli byłam fotografem i balastem oraz wykonywałam polecenia kapitana). Pierwszy raz poczułam, jak czas spędzony w łódce pozwala się odprężyć. Uważam, że zdałam ten egzamin celująco i zrobiłam sobie z tego powodu karteczkę do pudełka z dobrą energią:-)

2# Zdjęcia

Wracając z żeglarskiego Mirkowa zatrzymałam się, żeby zrobić zdjęcia przekwitającym już makom. Przypomniałam sobie, jak kiedyś byłam przekonana, że nigdy nie zrozumiem, o co chodzi z tym całym robieniem zdjęć. Wyrazy „przesłona” i „migawka” były tylko dla profesjonalistów i gdyby mi ktoś powiedział, że fotografia będzie moim hobby, wyśmiałabym go. Jak to nigdy nie należy mówić „nigdy” :-)

tydzien-wysokiej-samooceny-IMOMO-1

 

tydzien-wysokiej-samooceny-IMOMO-2

 

tydzien-wysokiej-samooceny-IMOMO-3

I jak te maki WYSOKO trzymały głowy!

3# Słowa

W tym tygodniu uświadomiłam sobie, że używam kilku wyrażeń, które pomagają mi utrzymać SAMOOCENĘ na wystarczająco WYSOKIM poziomie, bym nie bała się próbować nowych rzeczy czy robić mniejszych i większych eksperymentów.

Przed próbą czegoś nowego:

  • „Jak nie spróbuję, stracę do siebie szacunek”
  • „Potraktuję to jak test – niczego się nie spodziewam”
  • „Może opiszę to na blogu? :-)”

Po porażce:

  • „OK, tego JESZCZE nie umiem, może się kiedyś nauczę”
  • „Przynajmniej spróbowałam i wiem, jak to jest”
  • „Nie szkodzi, w tylu innych rzeczach jestem dobra, nie we wszystkich muszę:-)”

Tydzień WYSOKIEJ SAMOOCENY by Ania

1# Książki

Czytanie książek dla przyjemności ?! Niestety ten obszar póki co nie zasługuje na WYSOKĄ OCENĘ. Przerzuciłam się ostatnio na opowiadania, żeby zwiększyć szanse przeczytania od początku do końca ;-) Idą na szczęście wakacje i może jednak uda się przeczytać jakieś „tłuste” tomisko. A póki co kończę moją Alice Munro…..

Munro_Odcienie-Milosci_m

 

2# Matki

Mam okazję spędzać czas z wieloma MAMAMI. I zawsze wszystkie szczerze podziwiam za to jakie są i ile z siebie dają. Mamy jesteśmy ŚWIETNE! Cieszę się, że mogę z wami być. Gratuluję Wam jakie jesteście DOSKONAŁE, WSPANIAŁE i WYSTARCZAJĄCO DOBRE. I wcale nie musimy więcej i lepiej. Jest DOBRZE! ;-)

imomo_mama_wysoka_samoocena

3# Mniej przedmiotów

Zawsze mi lepiej ze sobą,jak pozbędę się KILKU ZBĘDNYCH rzeczy. Bardzo dobrze się poczułam robiąc czystki w mojej szafie. Usuwając CIUCHY, które może kiedyś założę…. Zbędne rzeczy zabierają energię, czas i miejsce. Lepiej je oddać, sprzedać, wymienić…. i powstrzymać przed kupowaniem nowych (nie jest łatwo). Całkowicie zgadzam się z opinią psychologów, że RZECZY MATERIALNE tylko na chwilę podnoszą naszą SAMOOCENĘ. Są łatwiejszym wyborem, ale ich skuteczność jest średnia. Chciałabym, żeby moja szafa wyglądała, jak ta na zdjęciu. Jeszcze trochę pracy przede mną…

szafa_imomo3

 

Maja i Ania