O tym jak możecie wykorzystać zapach w kreatywnej rozgrzewce możecie przeczytać tutaj. 

Jakie skojarzenia uruchomiły się w mojej głowie w TYGODNIU WĘCHU :)

1# Zapachniało nowymi pomysłami

Jesteśmy właśnie w trakcie intensywnej pracy nad KREATYWNIKIEM 2016. Już wkrótce uchylimy rąbka tajemnicy bo zmiany duże i zacne :) Przed nami pierwsze próby drukarskie….

2# Alternatywne sposoby na odstraszanie komarów

Podobno komary nie znoszą zapachu goździków. Testowaliśmy olejek goździkowy wieczorową porą, nie było wielu ukąszeń, więc będziemy do niego wracać. Zapach goździków utrzymuje się długo i jest bardzo intensywny ;)

Jakie zapachy jeszcze odstraszają komary:

#olejek rozmarynowy

#olejek cedrowy (odstrasza także ćmy)

#olejek mięty pieprzowej (odstrasza nawet gryzonie)

#olejek geranium

#olejek lawendowy (odstrasza też pajęczaki, a nawet gryzonie)

#olejek bazyliowy

#olejek kopru włoskiego

#olejek tymiankowy

3# Zabawy z wykorzystaniem nosa

Bardzo lubimy z J. zabawy w zgadywanie jaki to zapach. Wykorzystujemy do tego olejki do ciast, przyprawy. Udało mi się znaleźć również grę, coś w stylu memory zapachowe. Nie można grać w nią za długo, ponieważ nos po jakimś czasie odmawia posłuszeństwa, ale pierwsze dwie rozgrywki są świetną zabawą.

Zapachy w grze nie są idealne, ale zapach trawy oraz spalonego drewna jest na tyle ciekawy i trudny do zrobienia w domu, że dobrze mieć je zamknięte w plastikowym pudełeczku :)

Próbowanie różnych zapachów jest bardzo ważnym etapem w rozwoju dzieci, szczególnie tych, które wykazują nadwrażliwość na nie. Stymulacja zapachem pomaga w odwrażliwianiu i sprawia, że dziecko zaczyna chętniej próbować nowe smaki i konsystencje.

Pudełeczka z zapachem można wykorzystać również do bawienia się w skojarzenia, do tworzenia historii. Ten pomysł szczególnie będę teraz rozwijać z J. Będziemy otwierać poszczególne pudełka i wspólnie tworzyć ZAPACHOWĄ HISTORIĘ.

nos w nos

4# Wywęszyć kryjówkę jeża

Niedaleko nas,  na podwórzu pomiędzy kamienicami miał pojawić się sporej wielkości jeż :) Losy jeża śledziłam na profilu projektu Wrocław – wejście od podwórza oraz na stronie autorki całego zamieszania Pani Izy Rutkowskiej. Kryjówkę jeża udało się wytropić, natomiast samego jeża nie udało się zobaczyć. Będziemy jeszcze próbować.

jez 3

jez 2

Kilka słów na temat projektu:

We Wrocławiu trwa projekt „Wrocław – wejście od podwórza”, będący częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W jego ramach przeprowadzane są interwencje artystyczne w zaniedbanych zakątkach miasta, przede wszystkim na podwórkach. Tegoroczną edycję otwiera Iza Rutkowska.

Artystka Iza Rutkowska znana jest głównie ze swoich ogromnych pluszowych i dmuchanych zwierząt, które pojawiają się w nieoczekiwanym kontekście miejskiej przestrzeni. Przeskalowana zabawka stanowi  prowokację do spotkania na podwórku, do wspólnych zabaw, rozmów, szydełkowania czy oglądania bajek lub innych działań animacyjnych.

Tym razem Iza Rutkowska stworzyła kilkumetrowego, dmuchanego jeża, który znienacka pojawia się na podwórkach Przedmieścia Oławskiego, przez wielu uważanego za najbardziej zaniedbane osiedle Wrocławia. Różowy zwierzak stanowi nie lada atrakcję i przyciąga dzieci oraz całe rodziny i gromadzi je w przestrzeni wspólnej. Stwarzając okazję do rozmowy, poznania się i integracji mieszkańców.

Instalacja Izy Rutkowskiej rozpoczyna tegoroczne działania projektu „Wrocław – wejście od podwórza” wchodzącego w skład wydarzeń związanych z przyznaniem miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Są to szeroko zakrojone akcje mające doprowadzić do zetknięcia mieszkańców zaniedbanych rejonów Wrocławia z działaniami artystycznymi i swoistą terapię poprzez sztukę.

Chcemy spróbować obudzić potencjał do działania w mieszkańcach –  zaktywizować ich. Zależy nam także na dotarciu z działaniami artystycznymi bezpośrednio do odbiorców, oraz na tak rzadkim spotkaniu odbiorców bezpośrednio z artystami – mówią organizatorzy wydarzenia.

jez 1

źródło tekstu: http://www.bryla.pl/

źródło zdjęć: Iza Rutkowska 

Zaczynamy Tydzień Mojej Muzyki…

tydzien mojej muzyki

 

Ania