Samodzielny

1. «dający sobie radę, niepotrzebujący pomocy»
2. «powstały bez czyjejś pomocy, czyjegoś wpływu, wykonany niezależnie przez kogoś»
3. «o państwie, instytucji itp.: niezależny, mogący decydować o sobie»
4. «tworzący odrębną całość»

Tydzień SAMODZIELNOŚCI by Maja

 

1# Jestem dumna…

Kiedy pokazywałyśmy, jak stworzyć sobie pudełko z dobrą energią, proponowałyśmy, by włożyć do niego karteczkę z 10 rzeczami, z których jest się dumnym. W tym tygodniu postanowiłam wypisać rzeczy, które umiem zrobić samodzielnie. I choć miałam na końcu długopisu „Umiem SAMODZIELNIE zjeść cały kilogram zielonego groszku”, to skończyło się na trochę większych osiągnięciach:)

pudelko-z-dobra-energia-tydzien-samodzielnosci-IMOMO

pudelko-z-dobra-energia-tydzien-samodzielnosci-IMOMO

 

2# Przed Singapurem i Malezją

Za miesiąc ruszamy całą rodziną na wyprawę do Malezji i Singapuru. Najwyższy więc czas zrealizować punkt 2# z wpisu „Jak wydłużyć sobie wakacje”, czyli wybrać książki, których akcja dzieje się na Malajach. Te książki przygotowałam sobie SAMODZIELNIE.

Singapur i Malezja SAMODZIELNIE IMOMO

O pomoc w poszukiwaniach poprosiłam już jednak Katarzynę z Wiatrem Czytane i w najbliższym tygodniu wybiorę się do biblioteki po kolejną – zaproponowaną przez Kasię – porcję książek. Nie mogę się już doczekać tych wakacji, choć, nie ukrywam, trochę się też ich obawiam… Nie wiem, czy lubię pijawki:)

Na przyszły tydzień – spędzany z dala od komputera – mam już plan! Coś trzeba będzie zrobić z tymi borówkami amerykańskimi, które SAMA zasadziłam w ogrodzie, a które w tym roku tak niesamowicie obrodziły.

borowki-tydzien-samodzielnosci-IMOMO

Czy z borówek da się zrobić nalewkę? SAMODZIELNIE?

Tydzień SAMODZIELNOŚCI by Ania

 

1# Silikon sanitarny – brzmi groźnie

Wczoraj poczułam impuls, że ja też potrafię usunąć i zmienić SILIKON dookoła wanny:)  Wszystko zdarzyło się z dwóch powodów: po pierwsze akurat przypadł w KREATYWNIKU TYDZIEŃ SAMODZIELNOŚCI, co zawsze na mnie działa mobilizująco, po drugie ostatnio na FB zaprezentowałam Wam Anię z bloga Od inspiracji do realizacji . Autorka tego bloga doskonale radzi sobie z majsterkowaniem i  różnymi przeróbkami. Wie jak pomalować drzwi, zrobić poduszkę z nadrukiem i wiele innych. Powiem Wam jedno: Fajnie zrobić coś SAMODZIELNIE! Zwłaszcza, jak jest to coś, co ktoś inny robi za was. Można powiedzieć „Yes, we can!” :)

2# Bezludna wyspa

Bardzo ważne jest dla mnie rozwijanie u moich dzieci SAMODZIELNOŚCI. Zawsze jak mój starszy syn staje przed mniejszym lub większym wyzwaniem,  staram się, aby pierwszy pomysł na to, jak poradzić sobie z problemem, należał do niego. Mam na to kilka metod:

a) zawsze biorę głęboki oddech i liczę, żeby nie pobiec i mu nie pomóc. Odchodzę jak najdalej, żeby nie czuł się obserwowany i miał przestrzeń do próbowania.

b) zadaje pytanie „Jaki masz na to sposób?/ Czy masz na to jakiś sposób”. Nie wiem, czy będzie to działać na każdego, ale na J. działa to bardzo pozytywnie. Dostaje informację, że jest jakiś sposób i  że on może sobie z nim poradzić. Staram się nie mówić „Na pewno sobie poradzisz!” Jeżeli nie ma żadnego pomysłu, podpowiadam np. „Może użyjesz nożyczek lub wykałaczki?” Staram się nie dawać mu jednej podpowiedzi, tak aby sam mógł dokonać wyboru pomiędzy dwoma sposobami/narzędziami. Bardzo lubię ten wyraz twarzy kiedy dumny daje sobie SAM radę z jakimś wyzwaniem.

c) często bawimy się z J. w BEZLUDNĄ WYSPĘ. Zabawa polega na tym, że czasem J. znajduje się w jakiejś sytuacji, z którą wiem, że umie sobie poradzić, ale łatwiej mu jak pomogę, bo sytuacja wymaga trochę wysiłku i sprytu. Mówię wtedy BEZLUDNA WYSPA i J. wie, że jest to moment, kiedy próbuje ze wszystkich sił  poradzić sobie SAM. Zawsze po tym mówi: Nie ma już BEZLUDNEJ WYSPY:) i dumny idzie dalej.

dziecko

3#Męskie Granie

Niezależny, zadziorny festiwal muzyczny. SAMODZIELNI i twórczy artyści. Bardzo lubię atmosferę tego festiwalu, ludzi, których można spotkać i artystów, którzy nie boją się eksperymentować ze słowem i muzyką.

Tydzien Samodzielności

 

A jak Wasz Tydzień?

Pozdrawiamy SAMO-nie-DZIELNIE!

Maja & Ania