Mam ogromne serce do takich projektów! Ważne dla miasta miejsce, pokazane na nowo, niestandardowo, nowocześnie i twórczo. Na szczęście jest ich w Polsce coraz więcej i – mam nadzieję – wszystkie zostaną docenione.

Ty razem chcę Wam pokazać niezwykłe miejsce w sercu Wrocławia – Centrum Historii Zajezdnia – czyli starą zajezdnię MPK, która w moim mieście odegrała ważną rolę.

Historia

Pamiętam zajezdnię autobusową przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Pamiętam nawet autobusy – ogórki, choć to wspomnienia z naprawdę wczesnego dzieciństwa.

A jednak do niedawna nie wiedziałam, że powstała, jako zajezdnia dla pierwszych elektrycznych tramwajów, w 1893 roku.

Muzeum-centrum-zajezdnia-IMOMO-1

 

Po II wojnie światowej tramwaje już do niej nie wróciły. Była bardzo zniszczona i dopiero w latach 60-tych wprowadziły się do niej autobusy. Stała się kolebką wrocławskiej Solidarności.

26 sierpnia 1980 wybuchł w niej strajk robotników, którzy przyłączyli się tym samym do strajku rozpoczętego z Stoczni Gdańskiej.

Dlaczego Zajezdnia? W kontrolowanej przez cenzurę rzeczywistości nawet strajk w dużych zakładach pracy nie jest widoczny dla większości mieszkańców, gdy jednak na przystanek nie przyjeżdża autobus albo tramwaj, wszyscy wiedzą, że coś się dzieje… W strajk w zajezdni zaangażowani byli robotnicy i inteligenci, początkujący i „etatowi” buntownicy, jak ci, którzy zakładali we Wrocławiu SKS czy „Biuletyn Dolnośląski”. Był to moment przełomowy w powojennej historii miasta. Wówczas po raz pierwszy powojenni wrocławianie poczuli się tu jak u siebie.

Jeśli macie ochotę na dłuższą opowieść o tym, co się w tym miejscu działo, zapraszam tutaj.

 

Rewitalizacja

Dla mnie – jako wrocławianki – historia miasta ma duże znaczenie. Wchodząc do Centrum Historii Zajezdnia patrzyłam jednak głównie na to, jak ją przedstawiono. Na ile może być inspirującym miejscem dla kolejnych pokoleń? Weszłam do niej z dziećmi, mogłam więc na własne oczy obserwować, co podoba się dzisiejszym nastolatkom.

Budynek zajezdni wygląda lepiej, niż kiedykolwiek zapisany w mojej pamięci. Widać nowoczesne myślenie i architekturę XXI wieku. Wokół zajezdni jest plac, na którym odbywają się koncerty, a w spokojniejsze dni wrocławianie przyjeżdżają na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach.

centrum zajezdniafot. http://www.zajezdnia.org/

centrum zajezdnia 2fot. http://www.zajezdnia.org/

 

Multimedialnie

Wystawa w Centrum jest przygotowana na europejskim poziomie. Podobnie, jak Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy czy Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni.

Dużo jeździmy po świecie i odwiedzamy tyle muzeów, ile się da, a jednak Centrum Historii Zajezdnia zrobiło na nas wrażenie.

Chcesz posłuchać wspomnień ludzi przesiedlonych z innych miejsc do Wrocławia? Weź słuchawkę do ręki i posłuchaj.

P1030847

 

Chcesz posłuchać audycji radia Wolna Europa? Pokręć gałkami i uruchom radio z lat 70-ych. Audycja się rozpocznie!

Gdy wsiądziesz na rower i zaczniesz pedałować, zobaczysz nagranie z Wyścigu Pokoju, a gdy położysz w pustym sklepie mięsnym (dobrze pamiętam ten widok:)) odważnik na starą wagę, możesz się zorientować, co było dostępne w zależności od tego, jakie „kartki na mięso” były do Twojej dyspozycji.

Centrum Historii Zajezdnia 2 IMOMO

 

Jeśli interesuje Cię, jak wyglądały rozmowy, których efektem był podział Polski, rzuć okiem na pionki, które nie są standardowymi pionkami szachowymi.

Centrum Historii Zajezdnia 3 IMOMO

 

A jeśli masz ochotę przypomnieć sobie (lub się dowiedzieć), jak bogate było wyposażenie kiosków a latach 80-ych, czeka na Ciebie kiosk Ruchu przeniesiony z tamtych lat.

Centrum Historii Zajezdnia IMOMO 4

 

To centrum powstawało przez kilka ostatnich lat. Pamiątki, historie, wspomnienia i przedmioty były zbierane od 2007 roku, Wielu wrocławian przyniosło tu swoje skarby i zdjęcia i ta solidarność (tym razem przez mniejsze S) jest naprawdę wzruszająca.

Centrum-Historii-Zajezdnia-IMOMO-5

Centrum-Historii-Zajezdnia-IMOMO-6

Centrum-Historii-Zajezdnia-IMOMO-7

 

Jedynym minusem stałej wystawy jest to, że aby pobawić się wszystkimi zaplanowanymi atrakcjami, trzeba mieć koło siebie przewodnika, który podpowie, jak z nich skorzystać. W większości muzeów, obok eksponatów, wisi tabliczka z instrukcją, jak można użyć innych zmysłów w danym miejscu. Tu postawiono na wyobraźnię i odwagę eksplorowania zwiedzających i przewodników.

 

Czy warto zajrzeć? Jak najbardziej, szczególnie, że rodzinny bilet kosztuje 25 zł. a więc niewiele w porównaniu z innymi podobnymi obiektami. No i warto zobaczyć, co da się zrobić z historycznym, zniszczonym budynkiem, aby stał się ciekawym miejscem w centrum miasta.

Maja