Dziś chcemy Wam przedstawić kostki Story Cubes, które potrafią opowiedzieć historię. Znajdziecie w tym wpisie również pomysły, jak wykorzystać kostki podczas towarzyskich spotkań czy wieczorów z dziećmi.

9 kości, 54 obrazki, 10 000 000 możliwości + Twoja wyobraźnia = Niezliczona ilość opowieści

1# Story Cubes zgodnie z instrukcją 

Klasyczne wykorzystanie kostek polega na tym, że rzucamy wszystkimi kostkami i zaczynamy opowiadać historię, która połączy ze sobą 9 obrazków pokazanych na kościach.

Story-cubes-czyli-kreatywne-kostki-IMOMO- (6)

Story-cubes-czyli-kreatywne-kostki-IMOMO- (11)

 

Rozpoczynamy snuć historię od pierwszego obrazka, który „wpadł w oko” i dobieramy kolejne kostki dowolnie z pozostałej puli. Możemy przygotować – dla ułatwienia lub uatrakcyjnienia – kilka zdań wprowadzających. Mogą one być bardziej  popularne jak: „Pewnego razu”, „Za górami, za lasami”, „Nagle…”  lub niespotykane: „Stanął oko w oko z …”, „Zza płotu wyłonił się …”, „To całkowicie odmieniło sytuację…”, „Nie spodziewał się tego, co się miało dalej zdarzyć”.

Story-cubes-czyli-kreatywne-kostki-IMOMO- (12)

 

Wyrzucone przez nas kostki postanowiłyśmy ułożyć w taki sposób, jak na zdjęciu powyżej i wyszła nam z tego następująca historia:

W pewnym mieście żył sobie smok. Co noc patrzył na księżyc i przyglądał się temu, jak księżyc rośnie i maleje. Był bardzo ciekaw, jak księżyc widzi jego!
Pewnego dnia przyszła do niego (przez pomyłkę) zabłąkana pocztówka od jakiegoś podróżnika. To całkowicie zmieniło jego nastawienie. Zachciało mu się podróżować! Może właśnie na księżyc? Żeby z niego zobaczyć Ziemię? Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i tak wpadł na pomysł: „Polecę na księżyc i skoczę z niego ze spadochronem!” Jak pomyślał, tak zrobił i w ten sposób dał przykład niejakiemu Felixowi Baumgartnerowi. Smok nie dbał jednak o sławę, więc nie słyszeliście nigdy o nim. Do dzisiaj:)

2# Sposób na twórcze spędzenie czasu
czyli Story Cubes jako źródło inspiracji

Wyobraźmy sobie taką sytuację: nadchodzi weekend i nie mamy koncepcji, jak spędzić ten czas… Spróbujmy wykorzystać Story Cubes do zaplanowania go! Jeśli będziemy otwarci, mogą powstać naprawdę ciekawe pomysły. My rzuciłyśmy kostkami i z 9 kostek wybrałyśmy sobie 3:

story-cubes-imomo (3)

Ośmiornica – wyjście do zoo, robimy sushi w domu, oglądamy film o życiu w głębinach, wspólnie z dziećmi rysujemy naaaastraszniejszego, bądź najmilszego potwora morskiego, którego jeszcze nikt nie widział na oczy.

 

story-cubes-imomo (4)

Czaszka ze skrzyżowanymi kośćmizrób energetyczny koktajl zamiast śniadania,  sprawdź jak można naelektryzować włosy, zainteresuj się geocachingiem, pójdź do muzeum archeologicznego, przeczytaj pasjonującą książkę historyczną lub zobacz Piratów z Karaibów.

 

story-cubes-imomo (2)

Woreczek – „jeśli sakiewka jest pusta” ;)  zrób listę rzeczy, które można robić bez dużych pieniędzy np. piknik, darmowe muzeum, czytelnia, przegląd prasy w Empiku, przygotujcie hasła, które będziecie losować i zagrajcie w kalambury.

 

3# Story Cubes jako narzędzie
do wyznaczania celów i planowania przyszłości

Jeśli lubisz wróżby lub chcesz się pozytywnie nastawić do działania, spróbuj wykorzystać kostki Story Cubes do stworzenia pozytywnej historii o Tobie. Wybierz temat, który jest dla Ciebie aktualnie ważny np. rozwój zawodowy, podróże, przyjaciele. Rzuć kostkami, zadając odpowiednie pytanie, na przykład: co przyjemnego spotka mnie w tej sprawie w najbliższym czasie, na którym marzeniu powinnam się teraz skupić, co lub kto może mi pomóc.

 

story-cubes-imomo (1)

Nie interpretuj kostek dosłownie. Do każdej kostki możesz zbudować kilka skojarzeń np. koła zębate mogą dla Ciebie oznaczać wizytę w Centrum Nauki i Techniki, lepsze organizowanie czasu (koła to mechanizm zegarka) lub połączenie różnych kompetencji przy realizacji celu.

 

4# Inne wersje

Wersja podstawowa – pomarańczowa wystarczy do wszystkich zaprezentowanych pomysłów. Jeśli gra bardzo Cię wciągnie, na rynku znajdziesz wiele zestawów o różnej tematyce. Może je mieszać lub używać oddzielnie.

Story-cubes-czyli-kreatywne-kostki-IMOMO- (1)

Story-cubes-czyli-kreatywne-kostki-IMOMO- (2)

Story-cubes-czyli-kreatywne-kostki-IMOMO- (14)

 

A jak Wam mija Tydzień W KOSTKĘ?

Pozdrawiamy!

Ania & Maja