Standardowe postanowienia noworoczne wyglądają tak: będę się więcej ruszać i mniej jeść, ograniczę słodycze i internet, wreszcie zmienię pracę/meble/chłopaka i zacznę się na poważnie uczyć angielskiego. U kogo działają bez zarzutu? A gdyby postawić je na głowie?

Znowu się nie udało

 

Większość ludzi ma takie postanowienia noworoczne, które ciągną się za nimi od wielu lat. Pod koniec roku orientujemy się, że nie udało się nam zrealizować wielu celów, więc stawiamy je (i nowemu rokowi) na nowo. I co? I znowu się nie udaje zrealizować wszystkich. Dodatkowo, nasze postanowienia noworoczne często się wykluczają nawzajem: „zacznę nowe studia” i „będę więcej z rodziną” są na dwóch krańcach osi, a my się oszukujemy. Wzrasta nasza frustracja i obniża się samoocena. Bo ileż razy można przyznawać przed samym sobą, że „znowu się nie udało”?

 

Strategia

 

Kiedy prowadzę szkolenia z zarządzania czasem (czy raczej z zarządzania sobą w czasie), stale powraca temat priorytetów i strategii. Managerowie w dobrze zarządzanych firmach wiedzą, że:

 

STRATEGIA-imomo

 

Na przykład:

Skoro w IMOMO wydajemy publikacje rozwijające twórcze myślenie, prowadzimy warsztaty i bloga oraz pomagamy firmom realizować nieszablonowe pomysły, to jeśli zgłosi się do nas ktoś z propozycją poprowadzenia przedszkola lub szkoły kreatywności, ODMÓWIMY, choć to pomysł ogromnie kuszący:) Odmówimy jednak, bo strategia to nie to, co robimy, ale to, czemu odmawiamy (by starczyło nam czasu i sił na rzeczy, które robimy).

Przenieśmy więc to założenie do codzienności i popatrzmy na postanowienia noworoczne INACZEJ. W końcu nasze plany i postanowienia to właśnie strategia.

 

Postanowienia inaczej

 

Ograniczenie postanowień noworocznych jedynie do kilku najważniejszych lub do jednego (!) może być naprawdę trudne. Podjęcie decyzji, czym się nie będziemy zajmować w nadchodzącym roku, może się wiązać z dużym dyskomfortem. Dlatego poniżej znajdziecie przydatne wskazówki, które sprawdziłyśmy na sobie.

 

1# Plany, marzenia, cele i zachcianki

Wypisz wszystkie swoje noworoczne postanowienia na małych kartkach. Jedno postanowienie na jednej kartce. Nie ograniczaj się na tym etapie, na selekcję przyjdzie czas później – to powinny być wszystkie rzeczy, które przychodzą Ci do głowy po słowach „W przyszłym roku chciał(a)bym…”

 

2# Dlaczego?

Do każdego z postanowień dopisz powód, dla którego chcesz je zrealizować. Teraz najważniejsza będzie szczerość ze sobą. Uczciwie napisz takie powody jak „bo wydaje mi się, że jest mi to potrzebne”, „bo znajomi już to mają” czy „właściwie to sam nie wiem, po co mi to”.

 

3# Selekcja

Teraz przygotuj sobie kilka kartek A-4, na których napisz definitywnie brzmiące zdania, na przykład:

# Nie w tym roku.

# Już nie muszę tego robić.

# To mnie będzie rozpraszać.

# Niepotrzebny konsumpcjonizm.

# Ważne.

# Warto.

# Chcę.

# Bezwzględnie do realizacji.

Rozdziel swoje małe karteczki z postanowieniami, celami i zachciankami na kategorie. Nie obawiaj się, że postanowień do realizacji będzie za mało, i że będziesz się nudzić w kolejnym roku. Zawsze można podjąć jakieś wyzwanie w czerwcu:)

 

4# Akceptacja

Szczególnie dobrze przyjrzyj się tym postanowieniom, które zostały przez Ciebie odrzucone i odsunięte. Możesz je wpisać do kalendarza lub przykleić na lustrze. Czemu są takie ważne?

Bo za każdym razem, kiedy będzie Cię kusiło, by kupić nowy obiektyw do aparatu, przypomnisz sobie swoją strategię i to, że „fotografia w tym roku nie jest priorytetem, bo chcę zrobić remont pokoju”.

Za każdym razem, gdy znajomi będę Cię wyciągali na imprezę, spojrzysz na lustro i pomyślisz „Podjęłam decyzję, że już nie muszę tyle imprezować, by być lubianą” i zajmiesz się czymś, co oceniłaś jako „warto” lub „bezwzględnie do realizacji”.

Pamiętacie nasze propozycje na właśnie trwający Tydzień ŁASKAWOŚCI DLA SIEBIE?

 

tydzien-laskawosci-dla-siebie-IMOMO

 

Tak, jak można zaakceptować niektóre swoje wady i odczepić się od siebie, można również postanowić

TEGO W TYM ROKU NIE BĘDĘ ROBIĆ

i odczepić się od siebie:)

 

Choć wszyscy wiemy, że kreatywne umysły mieszkają w otwartych głowach i należy być czujnym na pojawiające się okazje, łapanie wszystkich szans za ogon sprawia, że nie skupiamy się wystarczająco na tym, co dla nas ważne. Postanówmy więc, na czym NIE BĘDZIEMY SIĘ KONCENTROWAĆ I TO WPISZMY JAKO POSTANOWIENIA NOWOROCZNE! 

Życzę sobie i Wam wytrwałości w tym, czym nie chcemy się zajmować w przyszłym roku:)

Maja

 

Jeśli uważasz, że ten wpis może przydać się innym, prześlij go dalej lub udostępnij w mediach społecznościowych.

Jeśli przyda się Tobie, zostaw nam ślad w komentarzu.

Z góry dziękujemy:) Maja & Ania