Bardzo często mój 5-latek pyta się: Kiedy polecimy do Paryża? Kiedy zobaczę piramidy ? I wtedy zaczyna się tłumaczenie dorosłego, że to nie jest takie proste. Bo musimy mieć urlop, bo to jest drogie. I trochę robi  nam się  smutno, że to wszystko nie jest takie na „wyciągnięcie ręki”.  A gdyby tak znaleźć inny sposób na podróżowanie, taki, który skutecznie eliminuje problem pieniędzy i czasu ?

Na pewno pamiętacie motyw z filmu Amelia, gdzie Krasnoludek „zwiedza” różne kraje europejskie i wysyła swojemu właścicielowi zdjęcia, na których jest. Idea FLAT TRAVELER w swoim założeniu jest bardzo podobna. To ciekawa metoda na pokazanie dziecku świata, innych kultur.

FlatSam23

FLAT TRAVELER w 4 krokach

1# Na początku trzeba zrobić naszego PŁASKIEGO PODRÓŻNIKA.  Technika jest dowolna. Jest jeden  WARUNEK! Musi on być na tyle mały, aby zmieścił się w kopercie ;) Warto stworzyć tę postać wspólnie z dzieckiem, aby mogło się identyfikować z nią. Bardzo często podróżnicy mają wklejone zdjęcie z twarzą dziecka, ale nie jest to konieczne. Można stworzyć zupełnie abstrakcyjną postać.

FlatSam11

2# Jak już stworzymy naszego “Podróżnika” rejestrujemy się na jednej ze stron zrzeszających osoby, które biorą udział w zabawie. Zerknij tutaj lub tutaj. W ramach strony kontaktujemy się z rodzinami, które mogą przyjąć naszego „Podróżnika”. I czekamy na decyzję czy nasz PŁASKI PODRÓŻNIK tym razem wyruszy na wyprawę.  Dołączając do społeczności decydujemy się również na to, żeby przyjąć bohaterów z innych miejsc i pokazać im “nasz kawałek świata”. Do koperty wkładamy, oprócz naszej postaci, list, w którym opisujemy naszą rodzinę i miejsce, z którego wyruszył PŁASKI PODRÓŻNIK.

FlatSam18

3# Wyczekujemy na powrót naszego umęczonego bohatera. Sprawdzamy jakie pamiątki przywiózł ze sobą z dalekiej wyprawy. W tym czasie, kiedy czekamy, możemy przyjąć innego strudzonego wędrowca by pokazać mu nasz kraj i  obyczaje.

FlatSam24

Poznawać świat można na różne sposoby:

  • udając się na miejsce
  • oglądając filmy dokumentalne
  • czytając książki
  • chodząc na warsztaty
  • wodząc palcem po mapie

To, co jest ciekawe we FLAT TRAVELING, to emocje, które są podobne do prawdziwego podróżowania. Ta forma poznawania świata uruchamia naszą wyobraźnię. Możemy razem pomyśleć, co czuł stojąc przed wieżą EIFFLA, mocząc nogi w Oceanie Atlantyckim czy obserwując kangury w Australii.

FlatSam21

 

FlatSam12

Ania