„Perfekcjonizm zabija kreatywność”… Przez kilka lat byłam ambasadorką tego hasła, ale im dłużej używam krytycznego myślenia, tym wyraźniej widzę, że nie jest do końca prawdziwe… Jeśli jednak macie argumenty, które mnie przekonają, zmienię zdanie znowu. Gotowi do dyskusji?

Temat perfekcjonizmu i kreatywności nie wpadł na tego bloga przypadkowo. Mamy właśnie w IMOMO Tydzień TOLEROWANIA, więc wątek akceptowania błędów pojawił się jakoś naturalnie.

Przez dłuższy czas Tygodnie IMOMO służyły nam za inspirację do minimalizowania rutyny i próbowania nowych rzeczy. Wtedy też powstawały wpisy zaczynające się od „Tydzień… by Ania & Maja”. Na przykład: Tydzień z NATURY WZIĘTYTydzień SŁYSZENIATydzień KSIĄŻKI, czy Tydzień SMAKU.

Od dwóch miesięcy Tydzień IMOMO jest czyś w rodzaju punktu wyjścia do wyzwania umysłowego. Nazwa tygodnia w połączeniu (lub w zderzeniu) z tematyką twórczego myślenia narzuca nam temat wpisu. Czy tak zostanie – zobaczymy:)

 

tydzien-tolerowania-IMOMO

 

Czy perfekcjonizm zabija kreatywność?

 

Osoby, które uważają że to prawda, posługują się następującymi argumentami:

1# Perfekcjonizm zabija radość, a ta jest paliwem dla kreatywności.

2# Perfekcjoniści obawiają się krytyki, dlatego nie pokazują swoich dzieł światu.

3# Perfekcjonista tak długo dopracowuje jeden pomysł, że nie ma czasu ani głowy do wymyślania kolejnych.

Dość popularne jest ostatnio rozpatrywanie perfekcjonizmu jako przykrego natręctwa, a nawet czegoś w rodzaju choroby. Myślę, że bycie perfekcjonistą jest trudne dla samego perfekcjonisty. Jest też zapewne trudne dla jego otoczenia. Ale to nadal jeszcze nie oznacza, że perfekcjonizm zabija kreatywność. Przyjrzyjmy się temu zatem dokładnie, z perfekcją badacza:)

PERFEKCJONIZM

Wg Wikipedii…

PERFEKCJONIZM to postawa człowieka, która stawia dokładność wykonywanych czynności na najwyższym miejscu.

Wg Słownika Języka Polskiego…

PERFEKCJONISTA to osoba perfekcyjna, chcąca osiągnąć perfekcję, niekwestionowaną doskonałość w jakiejś dziedzinie.

Mamy więc kogoś, kto chce być dokładny i doskonały. Czy to zabija kreatywność?

KREATYWNOŚĆ

Tu nie jest łatwo o definicję. Nie ma jednej, obowiązującej, więc posłużymy się znowu Wikipedią:

KREATYWNOŚĆ to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji, lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Alternatywna, bardziej codzienna definicja kreatywności mówi, że jest to po prostu zdolność tworzenia czegoś nowego.

Jeśli spojrzymy na kreatywność jak na proces, to – jak każdy proces – składa się on z etapów. Jakich etapów? Tu znowu podejść jest wiele, ale załóżmy najbardziej intuicyjne:

1# Postawienie problemu np. opracowanie kampanii reklamowej dla galerii sprzedającej designerskie przedmioty

2# Generowanie koncepcji np. wymyślanie haseł, obrazów, skojarzeń, bawienie się humorem, słowem, kolorami…

3# Wybranie kilku koncepcji możliwych do zrealizowania

4# Sprawdzanie reakcji odbiorców, testowanie rozumienia kampanii

5# Wybór jednej koncepcji, dopracowanie jej

6# Realizacja, pilnowanie szczegółów np. brak literówek, wysokiej jakości druk

Na którym etapie perfekcjonizm zabija kreatywność? Na drugim. A zatem tylko na jednym etapie z 6…

KREATYWNE ZAWODY

Wiecie, jak ja się przekonałam, że stwierdzenie „Perfekcjonizm zabija kreatywność” jest bardzo nośne, ale nieprawdziwe?

Pomyślałam o zawodach, w których ważna jest kreatywność: malarz, kompozytor, projektant ubrań, pisarz, scenarzysta, architekt, naukowiec wymyślający nowe leki, chirurg opracowujący nowe metody przeprowadzania operacji, konstruktor nowych samolotów… Gdy lecę samolotem chcę, by był dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Gdy ktoś mi bliski jest operowany chcę, by zabieg był wykonany perfekcyjnie. Wprowadzając się do innowacyjnego ekologicznego domu chciałabym, aby jego projekt i konstrukcja były przemyślane. I kreatywne jednocześnie.

Znajdźmy więc sposób na to, by perfekcjonizm nie włączał się nam na etapie generowania pomysłów  i aby znalazł zastosowanie w późniejszych etapach. Ale nie mówmy, że zabija kreatywność:)

 

A może macie inne zdanie? Argumenty, które mnie przekonają? Obiecuję, przyjrzę im się bez uprzedzeń!

Maja

 

P.S. 1# Jaka jest różnica między tolerancją, akceptacją i aprobatą? Definicja IMOMO: TOLERUJĘ, gdy jakoś znoszę niedogodności lub wady; AKCEPTUJĘ gdy godzę się na coś, na co nie mam wpływu i APROBUJĘ, gdy pochwalam.

 

P.S. 2# Jaki będzie kolejny Tydzień? Właściciele Kreatywników 2015 już wiedzą. Szukajcie jutro na naszym facebooku po 10.00!

 

Jeśli uważasz, że ten wpis może przydać się innym, prześlij go dalej lub udostępnij w mediach społecznościowych.

Jeśli przyda się Tobie, zostaw nam ślad w komentarzu.

Z góry dziękujemy:) Maja & Ania