Zastanawiacie się czasem, czy Wasz pomysł jest naprawdę oryginalny? Czy to, co wymyśliliście jest twórcze, kreatywne? Oto lista pytań, które pomogą Wam to stwierdzić!

 

Kiedy przydaje się ocena pomysłów?

 

1# Wiele własnych pomysłów

Na pewno wówczas, gdy pracujemy nad rozwiązaniem jakiegoś problemu, a pomysłów jest wiele. Na przykład przygotowuję przyjęcie – niespodziankę i chciałabym zaskoczyć jubilata czymś kreatywnym. Mogę uwolnić swoją pomysłowość i samodzielnie spisywać swoje koncepcje na kartkę, korzystając z wielu różnych metod generowania pomysłów.

 

2# Po burzy mózgów

Aby mieć wiele pomysłów na przyjęcie – niespodziankę, mogę zorganizować wspólnie z gośćmi burzę mózgów, o której był poprzedni wpis. Wcześniej jednak trzeba ustalić, kto ostatecznie podejmuje decyzję o wybraniu pomysłu do realizacji, bo – mimo starań by było inaczej – może się zdarzyć, że każdy z gości będzie forsował swój pomysł:)

 

3# Mam pomysł, ale nie wiem, czy jest kreatywny

Pewnie też tak macie – wpadacie na jakiś pomysł i bardzo Wam zależy na tym, by był oryginalny i niepowtarzalny. Nie wiecie, jak go oceni otoczenie i potrzebujecie jakichś kryteriów, by to sprawdzić.

 

Na czym polega ocena pomysłów?

 

1# Ocena a selekcja

W ocenie pomysłów nie zawsze chodzi o to, by określić ich kreatywność. Ale ponieważ to blog o twórczym myśleniu, skupimy się na tym właśnie kryterium. Warto jednak pamiętać, że oceniamy pomysł po to, by wiedzieć, jaki jest. Selekcji pomysłów, a więc odrzucania jednych, a wybierania innych, dokonuje się później.

Może się więc zdarzyć, że ocenię swój pomysł na przyjęcie niespodziankę jako mega – kreatywny, ale później odrzucę go, bo albo nie stać mnie na jego realizację, albo nie zdążę go przygotować, albo nie będzie się jednak podobał jubilatowi. I w ten sposób mogę wykreślić z listy:

# piknik podczas lotu balonem (oczywiście tylko dlatego, że akurat jest zimno),

# 5-dniową wycieczkę do Paryża (naturalnie dlatego, że nie jestem w stanie zorganizować urlopu jubilatowi tak, by się o tym nie dowiedział)

# zorganizowanie przyjęcia w Zimbabwe (bo akurat niektórzy goście nie lubią latać samolotami).

Odrzucenie tych pomysłów wcale nie ujęło im kreatywności!

 

2# Kryteria

Choć wygląda to na jakieś nudne zajęcie i dla twórczych ludzi czasem właśnie takie jest, to jednak ważny moment w ocenie pomysłów. No bo co to znaczy „kreatywny pomysł”?

Na szczęście są na świecie ludzie, którzy opracowują takie kryteria i można skorzystać z ich listy:) List można poszukać na własną rękę, ale można też skorzystać z jednej z nich – akurat mojej ulubionej – stworzonej przez panie Karen O’Quin i Susan P. Besemer.

 

Jak ocenić, czy coś jest twórcze?

 

1# Innowacyjność

Czy to jest coś, czego jeszcze nie było? Czy to jest coś, czego się nie spodziewano?

Jeśli odbiorca – w przypadku przyjęcia niespodzianki to jubilat – stanie jak wryty i powie „na to bym w życiu nie wpadł!” to pomysł był innowacyjny!

 

2# Trafność

Czy to się „trzyma kupy”? Czy jest użyteczne? Czy jest jasne? Czy efekt (zysk, pożytek) przewyższa wysiłek i koszty? 

Szykując przyjęcie – niespodziankę mogę wpaść na oryginalny pomysł zaproszenia całej firmy jubilata na wielkie przyjęcie w sali konferencyjnej. Pomysł spektakularny – ściągnięcie z całej Polski 250 osób na pewno zrobiłoby wrażenie. Ale jak to się ma do urodzin? Do celebrowania dnia, który jest spędzany raczej w gronie najbliższych! Jeśli spojrzymy na to z punktu widzenia trafności, na imprezę powinno się zaprosić raczej rodziców jubilata, dzięki którym jubilat się urodził i może dziś obchodzić swoje święto:)

 

3# Dopracowanie

Czy odbiorca pomysłu oceni jego realizację jako dobrze zrobioną i estetyczną?

To właśnie ten moment, w którym mogę się zastanowić, czy mój pomysł ma szansę być rzetelnie i elegancko wykonany. Jestem przekonana, że Leonardo da Vinci – wielki esteta – niejednokrotnie dopracowywał pomysły tak długo, aż miał pewność, że zachwycą swoim wyglądem. Oto jego helikopter:

 

Leonardo_da_Vinci_drawing-helicopter-IMOMO

 

To jak? Jaki pomysł na przyjęcie niespodziankę ma szansę spełnić wszystkie 3 kryteria? Innowacyjność, trafność i dopracowanie?

 

Maja

 

Jeśli uważasz, że ten wpis może przydać się innym, prześlij go dalej lub udostępnij w mediach społecznościowych.

Jeśli przyda się Tobie, zostaw nam ślad w komentarzu.

Z góry dziękujemy:) Maja & Ania

.