Kwiecień – plecień poprzeplatał. Mimo wszystko trochę niecodzienności i trochę codzienności, co być może pokazuje, że nie da się żyć kreatywnie na 100%? I chyba dobrze. Zawsze jednak można sprawić, że codzienność jest choć odrobinę niecodzienna!

TYDZIEŃ  ŚWIATŁA

 

tydzien-swiatla-IMOMO

TYDZIEŃ ŚWIATŁA by Maja

W podsumowania niecodzienności marcowej pisałam Wam o tym, że drużyna Odysei Umysłu, którą prowadzę, dostała się do finału ogólnopolskiego konkursu twórczego myślenia. W TYGODNIU ŚWIATŁA byliśmy w Gdyni. Konkurs niesamowity (zajęliśmy przy okazji III miejsce), ale wyobraźcie sobie moje zdumienie, gdy okazało się, że na Gali Finałowej każdy z nas dostał latarkę w kształcie żarówki, która zawieszona na szyi migała różnymi kolorami.

 

OU światło

 

Czasami naprawdę nie wiem, czy to jakiś TYDZIEŃ coś powoduje, czy jednak mój mózg ma nałożony specjalny filtr i wyłapuje wszystko, co mu pasuje. Bez względu na to, jak jest naprawdę, efekt za każdym razem jest zaskakujący, a to zawsze zmienia rutynę w coś WOW, prawda? :)

 

W TYGODNIU ŚWIATŁA jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy. Drużyna Odysei to 11-12-latki. Wszystkim rodzicom mającym dziś mniejsze dzieci chcę powiedzieć: JEST ŚWIATEŁKO W TUNELU. Dziewczyny same robiły kolację i śniadania, myły naczynia i pilnowały swoich rzeczy. Ustalały kolejność korzystania z łazienki i cierpliwie czekały, gdy ja załatwiałam coś z konkursowymi sędziami. To było cudowne uczucie: popatrzeć na dzieci, które znam od 6-roku życia i odetchnąć „Boże, jakie one są samodzielne!”

OU IMOMO

 

 TYDZIEŃ ŚWIATŁA by Ania

W TYGODNIU ŚWIATŁA oddaje w Wasze ręce przepis na najszybszą lampę DIY, która nie wymaga dużych „umiejętności rzemieślniczych”, a daje bardzo przyjemny efekt. Idealna na balkon, żeby oświetlić majowe wieczory.

Co potrzebujemy:

# szklaną butelkę (idealne są do tego karafki do wina lub czasem są takie fikuśne butelki po winie)

# sznur ledowy lub lampki które są na takim giętkim kablu

Wkładamy nasze lampki do środka karafki/butelki. Gotowe.

wspolna lampa imomo

Nowa niecodzienna, własnoręczna lampka na waszym stole.

lampa świeci

 

TYDZIEŃ ŚWIATŁA w IMOMO

Zachwyciłyśmy się pracami Jamesa R. Eads’a, który tworzy sztukę korzystając ze światła. Czy to nie jest niesamowite?

światło IMOMO 1

A na blogu podpowiadamy, jak zaplanować swoją ŚWIETLANĄ przyszłość za pomocą mapy marzeń.

TYDZIEŃ  KOMUNIKACJI

 tydzien-komunikacji-IMOMO

TYDZIEŃ KOMUNIKACJI by Ania

Zaczyna się wiosna, więc co raz więcej czasu spędzamy na dworze. I przysłuchuję się często, jak rodzice rozmawiają z dziećmi i to, co najczęściej pada to:  „uważaj” i „nie”.

W TYGODNIU KOMUNIKACJI przyjrzałam się jeszcze uważniej swojej komunikacji z młodszym synem, prawie 2 -latkiem. Jest to wiek, w którym – mam wrażenie – słowa NIE używamy najwięcej. Głównym powodem jest ochrona przed różnymi niebezpieczeństwami, które na niego „czyhają”  w stylu gorące piekarniki, bolesne upadki, rozlane płyny.

Jesteśmy trochę zaprogramowani do mówienia dzieciom „NIE” , ale warto dla swojej kreatywności (nie chodzenia utartymi dla głowy ścieżkami ) i dla lepszej komunikacji z dzieckiem ograniczyć mówienie NIE i „przełączenie się” na mówienie tego samego w sposób pozytywny.

To jest trochę dla naszego mózgu jak ćwiczenie z serii cokolwiek myślisz pomyśl na odwrót i też coś w rodzaju neurofitnessu.

Taka sytuacja: zamiast mówić „Nie wchodź do garażu” mówimy ” Do garażu wjeżdżają tylko auta i motory”.

O ile więcej treści i możliwości samodzielnego myślenia jest w drugim zdaniu. W pierwszym rozwiązujemy problem za dziecko.

Warto pogimnastykować swój umysł i bardziej zwracać uwagę na to jak mówimy.

Oj, nie jest łatwo!

 

zabaw w mace imomo

 

TYDZIEŃ KOMUNIKACJI by Maja

W TYGODNIU KOMUNIKACJI czytałam akurat książkę „Czarne skrzydła” – opartą na faktach, świetną powieść autorki „Sekretnego życia pszczół”. Jedną z głównych bohaterek jest bogata dziedziczka Sarah, która walczy o prawa czarnoskórych w czasach amerykańskiego niewolnictwa.

 

Kidd_Czarne skrzydla_IMOMO

 

W ciągu całego swojego życia Sarah przystępuje do różnych organizacji – kościelnych i świeckich, a o każdej takiej zmianie jej rodzina dowiaduje się… dzięki temu, jak Sarah aktualnie się ubiera! Teksty jej matki w stylu „Tak ubrana wyjść nie możesz, to przecież ubiór kwakrów” przypomniały mi, że od zawsze wykorzystywaliśmy ubrania do KOMUNIKOWANIA tego, kim i jacy jesteśmy.

 

TYDZIEŃ KOMUNIKACJI w IMOMO

W sezonie letnim to wynalazek z serii MUST HAVE.

Potrzeba: porozumieć się w każdym miejscu na świecie w podstawowych sprawach.

Rozwiązanie: uniwersalne znaki, które zrozumie większość osób na świecie. A czemu na koszulce ? Żeby zawsze mieć je przy sobie. Coś w tym jest, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.

 

dostac inforacje imomo

koszulki biała czarna imomo

źródło: boredpanda.com

 

Na blogu ZAKOMUNIKOWAŁYŚMY konkurs dla blogerów, a na Facebooku podzieliłyśmy się KOMUNIKACYJNYM wynalazkiem wyszperanym w sieci. Czy Wam się podoba równie mocno, jak nam?

 

Taga_130

 

TYDZIEŃ  Z PASJĄ

TYDZIEŃ Z PASJĄ by Maja

To był dla mnie trudny tydzień. Nie wyrabiałam z pracą, nie miałam czasu nacieszyć się wiosną i w pewnym momencie uznałam, że nakręcone do granic możliwości tempo zabiera mi frajdę z zajęć, które wybrałam z PASJI… A przecież lubię moją pracę zawodową, lubię prowadzenie domu, lubię IMOMO i wszystkie inne aktywności, których pełne jest moje życie.

Pod koniec weekendu, który przepracowałam, uznałam, że czas to zmienić. Pytanie brzmiało tylko: jak znaleźć sposób, by zajęcia znowu stały się PASJONUJĄCE?

Zajrzałam do starych wpisów na IMOMO-wym blogu, przypomniałam sobie o moich ulubionych letnich wynalazkach, o pudełku z dobrą energią, obejrzałam zdjęcia, na których jest mnóstwo słońca, uzupełniłyśmy z Anią stronę z naszymi IMOMO-wymi współpracami, sięgnęłam po aparat fotograficzny, zwolniłam tempo i… znowu zachciało się żyć:)

 

pasja IMOMO

 

Wiem, że umiem się wpędzić w stan, w którym wykonuję obowiązki jak robot, a nawet przyjemności, takie jak śpiewanie w chórze, zaczynam traktować jak obowiązek. A wtedy sprawy, które miały nadać życiu niecodzienny charakter stają się rutyną, no a nie o to w końcu chodziło. Cieszę się, że udało mi się ten stan przełamać.

A jakie Wy macie sposoby na odzyskanie PASJI, gdy Wam jej brakuje?

 

 TYDZIEŃ Z PASJĄ by Ania

TYDZIEŃ  Z PASJĄ zakończył się oglądaniem PASJI innych osób. Co roku dostaję zaproszenie od zaprzyjaźnionej szkoły tańca AN NAJMA na przedstawienie taneczne, które szkoła tańca tworzy wspólnie ze swoimi kursantkami.

W tego typu przedstawieniach najbardziej mnie wciąga to, że wszystkich połączyła PASJA do tańca, a na co dzień każda z tych osób wykonuje zawodowo zupełnie coś innego, często nie związanego z tańcem czy aktorstwem.

W tym roku termin spektaklu akurat wypadł w TYGODNIU Z PASJĄ. Przypadek ? Podobno nie ma.

Tym razem wyjątkowo spodobał mi się sam pomysł na przedstawienie, w którym zaglądaliśmy przez dziurkę od klucza do różnych mieszkań. Na charakterystyczny dźwięk dzwonka windy, przenosiliśmy się na kolejne piętro. Na moim 6 – letnim synu robiło to ogromne wrażenie.

Wyobraźnia działała na najwyższych obrotach, bo kto nie lubi dowiedzieć się, co też się dzieje u sąsiada ;-)

A w tym wieżowcu, wydarzenia były naprawdę NIECODZIENNE.


wiezowec 3 imomo s

 

wiezowiec 5 imomo s

 

spektak wieżowiec imomo s

wieżowiec 4 imomo s

 

TYDZIEŃ Z PASJĄ w IMOMO

To był bardzo pracowity TYDZIEŃ, bo taki jest zawsze, gdy ogłaszamy konkurs:)

 

pasjonujacy-konkurs-IMOMO-wyniki

 

Cieszymy się, że udało się nagrodzić aż tylu uczestników i że zdecydowałyśmy się nagradzać również komentujących. Wyniki możecie zobaczyć tutaj, a my jeszcze raz wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

TYDZIEŃ  POŁĄCZEŃ

 

tydzien-polaczen-IMOMO

 

TYDZIEŃ POŁĄCZEŃ by Ania

W TYGODNIU POŁĄCZEŃ odkryłam bardzo ŁĄCZĄCĄ grę. PATCHWORK to planszówka w której staramy się jak najszybciej ” uszyć narzutę” korzystając z różnych dostępnych skrawków. Musimy POŁĄCZYĆ je tak, aby miały kształt kwadratu. Gra jest dla tylko 2 osób. Szkoda, bo chętnie bym zagrała z większą liczbą grających. PATCHWORK to dobra mieszanka tego, co najbardziej cenię w grach: tworzenie strategii w losowych warunkach i łączenie części, aby stworzyły wspólną całość.

patchwork imomo

 

 TYDZIEŃ POŁĄCZEŃ by Maja

Wykorzystałam ten TYDZIEŃ, by POŁĄCZYĆ się telefonicznie z dawno niesłyszaną rodziną. To jedna z tych rzeczy, do których mobilizują mnie TYGODNIE IMOMO. Odkładam coś w nieskończoność (w przypadku tej rodziny od 4 miesięcy), a potem nadchodzi odpowiedni TYDZIEŃ IMOMO i mówię sobie „Jeśli nie wykonam tego zadania w tym tygodniu, stracę cały szacunek do siebie. I wtedy nadrabiam wszystkie zaległości, bo muszę zdążyć przed ukończeniem danego tygodnia:)

Tak się też stało w TYGODNIU POŁĄCZEŃ. Nadrobiłam niejedną telefoniczną zaległość. Rodzino z Włocławka – ściskam Was mocno!

TYDZIEŃ POŁĄCZEŃ w IMOMO

W TYGODNIU POŁĄCZEŃ nasze IMOMO-we biuro na chwilę przeniosło się do samochodu. Tak, autostrady to trasy, które mają nam pozwalać się szybko przemieszczać pomiędzy odległymi punktami. Niestety, nie wtedy, kiedy zdarzy się jakiś wypadek. Tym razem to nie było najszybsze POŁĄCZENIE. W związku z sytuacją, postanowiłyśmy wykorzystać niezwykłe okoliczności i popracować na dostępnych materiałach w samochodzie. Opracowałyśmy materiał na warsztat.

korek a4 imomo

 

praca na autostradzie

A na blogu POŁĄCZ zmysły, czyli zabawy wykorzystujące zjawisko synestezji.

3FVC73VWBH

 Spróbowaliście już jakiejś? Która jest Waszą ulubioną?

TYDZIEŃ  NA LEKKO

 tydzien-na-lekko-IMOMO

TYDZIEŃ NA LEKKO by Maja

Oczywiście, że mogłam przejść na dietę, ale dużo przyjemniej było LEKKO zmienić perspektywę lub stać się odrobinę LEKKOmyślną, prawda? :)

Wybrałam ostatnią wersję, szczególnie, że weekend spędzałam z przyjaciółmi i naszymi rodzinami nad jeziorem. Oj, pobyliśmy LEKKOmyślni, choć równoważyliśmy niezdrowe jedzenie z grilla aktywnością sportową. Świetny czas! Ośrodek Kormoran w Niesulicach.

 

na lekko IMOMO 1

na lekko IMOMO 2

na lekko IMOMO 3

 

TYDZIEŃ NA LEKKO by Ania

W TYGODNIU NA LEKKO proponowałyśmy, aby spojrzeć na sprawy z LEKKA inaczej. W tym tygodniu najbardziej mnie zaskoczyło jak spojrzenie z innej perspektywy na tak nam znaną „zebrę” może sprawić, że pasy mogą być bezpieczniejsze dla pieszych i bardziej widoczne dla kierowców. Saumya Pandya Thakkar wraz z córką Shakuntalą Pandya zaprojektowały nowy rodzaj przejścia dla pieszych.  Ich projekt wykorzystuje iluzję optyczną, przez którą kierowcy wydaje się, że pasy stoją wzdłuż drogi jak blokada.

pasy imomo

źródło: innpoland.pl 

TYDZIEŃ NA LEKKO w IMOMO

Na blogu stanęła wieża z LEKKICH jak piórko elementów, czyli Marshmallow Challenge i inne pomysły na zabawę spaghetti i piankami.

 

mc

 

Dodatkowo, 0dkryłyśmy też  W TYM TYGODNIU, że zmiana perspektywy jest prosta! Idealnie opisał ją orientalista Paweł Cywiński mówiąc:

Wyobraź sobie sytuację: mieszkasz w jakimś domku i za oknem masz park. Mieszkasz tam całe życie, w parku grasz w piłkę, całujesz się po raz pierwszy z dziewczyną, spotykasz z przyjaciółmi po pracy. Nagle zaczynają przyjeżdżać turyści, trzydzieści tysięcy rocznie, i mówią ci, że w tym parku są jakieś endemiczne rośliny lub zwierzątka. Park, który znasz przez całe życie, nagle przeradza się w atrakcję. W końcu sam zaczynasz inaczej myśleć o tym miejscu. Co jest bardziej autentyczne – park, w którym siadasz z piwem po pracy, czy park z kasą biletową i wyjątkowymi żuczkami? Nie da się obiektywnie stwierdzić.

Od razu Z LEKKA inaczej można spojrzeć np. na bloki, które wokół budują. Dotychczas mogły denerwować, bo zasłaniają przestrzeń i już nie widać zachodu słońca z końca ulicy. Ale może te bloki przyniosą jakąś ciekawą zmianę? Poznamy dzięki temu interesujących ludzi, a dzieci zdobędą bliskich przyjaciół? I czym wtedy będą te bloki? Darem z nieba, świetną zmianą!

 

Można zmienić perspektywę? Można!

 

A jak Wam minął kwiecień? Ile NIECODZIENNOŚCI udało się Wam zmieścić w CODZIENNOŚCI?

Pozdrawiamy!

Ania & Maja