Wiedzieliście o tym, że w procesie twórczym ważna jest rozgrzewka? Tak jak sportowiec rozgrzewa swoje ciało przed treningiem, tak kreatywne osoby rozgrzewają swoją wyobraźnię. Oto jeden z takich sposobów, a przy okazja świetna zabawa dla dorosłych i dzieci.

Po co rozgrzewać wyobraźnię?

Żeby wpadać na bardziej twórcze pomysły! W tej rozgrzewce wykorzystywane jest zjawisko synestezji, czyli połączenia dwóch lub więcej zmysłów. Wykorzystując dwa zmysły jednocześnie, rozgrzewamy połączenia nerwowe odpowiedzialne za kreatywność.

namaluj smak 6

Dwa zmysły jednocześnie, czyli…?

Synestezję osiągniemy na przykład malując zapach (dokładna instrukcja już za moment), ale możemy też malować smak, szkicować muzykę lub tańczyć kolory. Każda rozgrzewka, która połączy nasz smak z dotykiem, wzrok z ruchem, słuch z węchem itp., podniesie nam kreatywność na wyższy poziom.

namaluj smak 2

Jak namalować zapach?

1# Przygotuj przybory…

… którymi lubisz wykonywać rysunki. Flamastry, kredki, farby… Ja lubię kredki świecowe i farby w sztyfcie, ale zabawa jest jeszcze lepsza, jeśli malujemy palcami.

namaluj zapach 10

 

2# Przygotuj sobie zapachy

Możesz wykorzystać te substancje, których zazwyczaj nie wąchasz: pasta do butów, ziemia z doniczki, intensywnie pachnące przyprawy. Kosmetyki, które od dawna czekają na otworzenie, zabawki, książki, świece.

namaluj smak 8

3# Zamknij oczy i powąchaj jedną rzecz

Namaluj to, co widzisz pod powiekami. Jak wygląda miejsce, do którego przenosi Cię ten zapach? Z czym Ci się kojarzy?

namaluj zapach 1

Po skończeniu jednego rysunku, możesz zrobić kolejny albo poczekać z nim na przerwę w pracy lub zastój w twórczości.

4# Gotowe?

Świetnie! Teraz Twój mózg jest rozgrzany do twórczej pracy.

 

Inne warianty?

1# Z dziećmi

„Namaluj zapach” to jedna z ulubionych zabaw, jaką organizuję dzieciom na zajęciach Odysei Umysłu – ulubiona zarówno przeze mnie, jak i przez nich. Do tej rozgrzewki przygotowuję zapachy, których raczej nie znają: olej arganowy, herbatę z hibiskusem, kardamon, rumiankowy krem do rąk… Nie wiedzą, co dokładnie wąchają i ich rysunki są naprawdę niesamowite. Po więcej takich zabaw z dziećmi możecie sięgnąć tutaj.

namaluj zapach 9

2# Mix

Jeśli zapachy to Twoja mocna strona i znasz ich wiele, możesz spróbować namalować jakąś mieszankę. Limonka z pieprzem? Dżem truskawkowy z miętą? Sos sojowy z balsamem do ciała? Czemu nie:) To tylko do wąchania, nie trzeba jeść!

namaluj zapach 7

3# Podróże w czasie

Często się zdarza, że jakiś zapach przenosi nas do zupełnie innego miejsca w zupełnie inny czas, prawda? Zawsze, gdy czuję perfumy Anais Anais, mam znowu 11 lat, mieszkam na 8 piętrze i chodzę do podstawówki, bo moja mama wtedy używała tych perfum. Takich przenosin w czasie można dokonywać z premedytacją, raz na jakiś czas…

namaluj smak 5

4# Pomysł na kreatywną randkę

Malowanie zapachu to też świetny sposób na wspólnie spędzony czas z partnerem. Każde z Was przygotowuje dla drugiego kilka zapachów. Gdy jedno podsuwa coś do powąchania, drugie ma zamknięte oczy, a potem maluje to, co poczuło lub zobaczyło „nosem wyobraźni”. Jeśli powąchacie to samo, możecie malować tak, by nie podglądać nawzajem swoich prac. Czym się różnią? A w czym są podobne? Idealny sposób na lepsze poznanie się lub na wprowadzenie niecodzienności do związku.

namaluj zapach 11

 

Mamy właśnie TYDZIEŃ WĘCHU, więc to dobra okazja, by spróbować aromatycznej rozgrzewki swojej kreatywności! Świetnej zabawy i doskonałych pomysłów!

Maja