Jestem zafascynowana historią wynalazków oraz tym, jak bardzo zmieniły świat. Wsiadając do samochodu zastawiam się czasem, jak by wyglądało moje życie, gdyby samochód nie został nigdy wynaleziony. Od czasu przeczytania niesamowitej książki „Stulecie chirurgów” myślę, jak to dobrze, że ponad 100 lat temu wymyślono narkozę. I jaka szkoda, że dopiero 100 lat temu… Niezwykłe jest też to, że niektóre odkrycia stały się podstawą wielu fortun, a inne zupełnie nie. Niektórym wynalazkom pomogło wojsko, innym biznes, a jeszcze innym ktoś osobiście zdeterminowany:)

Te rozważania postanowiłam przekuć w zadanie – wyzwanie. Zaczęło się lato, więc podczas najbliższych trzech miesięcy postaram się wytypować 3 wynalazki, które właśnie latem doceniam najbardziej. Zaczęłam już robić moją osobistą listę „najbardziej docenianych letnich wynalazków”, ale lato trwa długo – kto wie, może przenośną lodówkę zastąpi dmuchany materac? Albo żaden z tych przedmiotów nie pojawi się w pierwszej trójce?

Bardzo chcę Was zaprosić do tej zabawy. Pomyślmy przez ten kwartał:

Jaki WYNALAZEK lub jakie ODKRYCIE doceniam najbardziej właśnie latem?

A żebyście nie zapomnieli o zadaniu – wyzwaniu, raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, do końca lata, będziemy Was inspirować niezwykłymi dziejami zwykłych rzeczy, OK?

Na początek…

1# Latawiec

Czy wiecie, że latawiec to zabawka, która ma 3200 lat? Chińczycy używali latawców do przekazywania sygnałów między zgrupowaniami wojsk. Znaczenie miał kształt, barwa i ruchy latawca – te trzy elementy stanowiły rodzaj kodu. Wszyscy, którzy przejmowali sztukę budowania latawców od Chińczyków, najpierw wykorzystywali je w wojsku, dopiero później stawały się one w danym kraju zabawkami.

latawiec IMOMO

 

2# Popcorn

Sztuka prażenia kukurydzy liczy 5 000 lat, pochodzi z Ameryki i wymyślili ją Indianie. Z trzech gatunków kukurydzy – zwykłej, cukrowej i pastewnej – do prażenia nadaje się tylko ta pierwsza. Aby ziarna kukurydzy mogły stać się popcornem, muszą mieć 14% wilgotności. Przesuszone, pozostaną martwe, ale gdy zadziała na nie wysoka temperatura, woda z ziaren (te 14%)  zaczyna gwałtownie parować, rozrywać łupinę i wypycha tę białą pyszną część:) Nazwa popcorn pochodzi od angielskiego „corn” – „kukurydza” oraz od „poppe” – odpowiednika naszego pif-paf.

popcorn IMOMO

 

3# Klimatyzacja

Pierwowzór znanej nam klimatyzacji odkryto w ruinach Babilonu i to znalezisko datuje się na dwa tysiące lat przed naszą erą. System klimatyzacji funkcjonował w ten sposób, że o zachodzie słońca służba oblewała wodą posadzki i ściany domu. Ta woda chłodziła pomieszczenie.

W starożytnych Indiach, wieczorami wieszano w oknach wilgotne słomiane maty. Różnica pomiędzy chłodzonym wnętrzem a otoczeniem sięgała nawet kilkunastu stopni.

Autorem pojęcia „klimatyzacja” jest amerykański fizyk Stuart W. Cramer. Wymyślony przez niego termin „air-conditioning”, co dosłownie oznacza „przysposabianie powietrza”, pojawił się po raz pierwszy w ekspertyzie, którą przedstawił na forum Amerykańskiego Stowarzyszenia Producentów Bawełny w roku 1907. Chodziło o dość istotny problem techniczny, polegający na tym, że bawełna musi zawierać ściśle określony procent wilgoci. Cramer rozwiązał ten problem proponując nasycanie powietrza w tkalniach parą wodną.

klimatyzacja IMOMO

zdj. Ildar Sagdejev

Gdy w 1914 roku  inny amerykański wynalazca Willis Carrier skonstruował pierwszy przemysłowy klimatyzator, nie musiał wymyślać dla niego nazwy – przejął określenie zaproponowane przez Cramera, a sam inżynier Carrier został uznany za wynalazcę air conditioner.

W 1930 roku w USA funkcjonowało już ponad 300 klimatyzowanych sal kinowych i teatralnych, a na afiszach znacznie większą czcionką, niż tytuł filmu, zaznaczano fakt, że obiekt jest klimatyzowany.

klimatyzacja w kinach

 

Wszystkie informacje w letnim cyklu „Odkrycia i wynalazki” pochodzą z książki Charlesa Panatiego „Niezwykłe dzieje zwykłych rzeczy”.

Pamiętajcie o zadaniu – wyzwaniu:

Jaki WYNALAZEK lub jakie ODKRYCIE doceniam najbardziej właśnie latem?

Pozdrawiam w „ciepły letni” wieczór,

Maja

P.S. Wyraz „letni” jest jakiś niejednoznaczny, prawda? :)