Zabrałam dzieci na wystawę, o której Wrocław huczy od kilku miesięcy. Maestro Alessandro Mendini, architekt, designer, grafik, jednym słowem: wielki twórca.

Byłam przekonana, że dzieciom się spodoba, ale ich odbiór nie był tak oczywisty, jak mój:)

Mendini IMOMO 1

Tę wystawę można było przygotować lepiej. Maleńkie informacje o oglądanych dziełach, nierzadko powieszone w takich miejscach, że ciężko je było znaleźć… Mało ciekawostek. To mógł być majstersztyk, ale chociaż nie był, mnie się podobało.

Mendini IMOMO 2

Mendini IMOMO 4

Mendini IMOMO 6

Maestro Mendini jest człowiekiem renesansu, żyjącym w XX wieku. Sądziłam, że dzieci również zachwyci fakt, że jeden człowiek ma tyle profesji, że mógłby obdzielić kilku innych. Jak się okazało, wystawa nie porwała ich. Ale…  Była świetnym pretekstem do dyskusji.

Mendini IMOMO 7

Kto decyduje o tym, że jakiś artysta ogłaszany jest wielkim twórcą? Jakimi kryteriami kierują się krytycy sztuki? Czy sztuka ma się podobać, czy poruszać? To ostatnie pytanie nurtuje mnie już od jakiegoś czasu, o czym napiszę jednak kiedy indziej. Jestem przekonana, że Mendini nie podobał się dzieciom tak bardzo jak mnie. Ale ta wystawa na pewno je poruszyła.

Mendini IMOMO 3

Mendini IMOMO 5

Kiedy następnym razem będę się wybierała na podobne wydarzenie, nie będę opowiadała dzieciom, jak fantastyczne rzeczy tam będą. Nastawię je raczej, na „Zobaczymy, co będzie, może coś nas zaskoczy”.

Mendini IMOMO 8

Ja nie żałuję tej godziny w Muzeum Architektury:)

Maja