« Co to jest synestezja czyli połącz zmysły! Niecodzienność w kwietniu »

Marshmallow Challenge – sprawdźcie się!

Marshmallow Challenge – sprawdźcie się!

Słyszeliście kiedyś o Marshmallow Challenge? To zabawa wymagająca myślenia i eksperymentowania, a przy tym dająca mnóstwo frajdy!

Jeśli nie słyszeliście o tym wyzwaniu lub nigdy nie braliście w nim udziału, jest do tego okazja w TYGODNIU NA LEKKO. Proponujemy stworzenie LEKKIEJ budowli, która utrzyma LEKKĄ piankę. A przy okazji być może zachęci do spojrzenia na sprawy z LEKKA inaczej. Bo okazuje się, że dużo lepsze od dorosłych są w tym zadaniu… przedszkolaki.

Podejmujecie wyzwanie?

 

Co to jest Marshmallow Challenge?

 

Marshmallow Challenge polega na tym, by z konkretnych materiałów (20 sztuk surowego spaghetti, 1 m sznurka i 1 m taśmy malarskiej) zbudować strukturę, która utrzyma dużą piankę marshmallow. Struktura powinna być jak najwyższa!

 

Marshmallow Challenge materiały IMOMO

 

Budowla musi samodzielnie stać na stole, bez podtrzymywania przez któregokolwiek członka zespołu. A piszemy o zespole, bo to zadanie jest najczęściej wykonywane w grupie. Dzięki temu można się sprawdzić we współpracy. Zadanie wydaje się proste, ale wcale takie nie jest. Szczególnie, że macie na nie tylko 18 minut!

Marshmallow Challenge zasady IMOMO

 

18 minut to naprawdę niewiele. Nie ma czasu na długie burze mózgów, dyskusje i oceny pomysłów. Czasu jest mniej, niż się wydaje!

 

Dorośli gorsi od dzieci?

Tom Wujec, specjalista od stymulowania kreatywności i wyobraźni, przeprowadził ten test z ponad 70 grupami na całym świecie: ze studentami, projektantami i architektami, a nawet z dyrektorami technicznymi z najbogatszych firm świata.

Co się okazało?

Zanim obejrzycie film i przeczytacie ciąg dalszy tekstu, zróbcie wspólnie ze znajomymi Marshmallow Challenge i sprawdźcie, jak wysoką strukturę udało się Wam stworzyć! Jeśli macie ochotę – wpiszcie w komentarzu, ile miała centymetrów.

 

 

Wnioski Wujca są następujące: najgorzej w wyzwaniu wypadają studenci szkół biznesowych, potem w rankingu są prawnicy, a kolejni szefowie korporacji. Przedszkolaki są lepsze od większości dorosłych, a przewagę daje im to, że umieją się bawić w robienie prototypów. Często sprawdzają, na ile wytrzymała jest ich budowla i decydują, jak ją ulepszyć. Dorośli tworzą plany, dyskutują o nich i kiedy czas dobiega końca, kładą piankę na budowli z reguły po to, by poczuć rozczarowanie. Całe 6 minut tego filmu to inspirująca rozrywka.

My również przeprowadzamy Marshmallow Challenge podczas zajęć, a w trakcie warsztatu Zagraj z wyobraźnią miałyśmy okazję porównać, jak radzą sobie dorośli i ich własne dzieci! Byłyśmy ciekawe tego eksperymentu, bo o ile jacyś studenci szkół biznesowych mogą przegrywać tę rywalizację z jakimiś dziećmi, w Krzywym Kominie były obecne całe rodziny. A kreatywni rodzice powinni być bardziej kreatywni niż ich dzieci. Prawda?

 

zagraj-z-wyobraznia-IMOMO (20)

zagraj-z-wyobraznia-IMOMO (21)

 

Na warsztatach w Centrum Krzywy Komin dzieci zbudowały większą wieżę, niż ich rodzice, a co najważniejsze – ich wieża utrzymała piankę i nie przechyliła się. Potwierdziły się więc wnioski Toma Wujca:)

 

Inne zabawy z piankami

Nie da się oczywiście kupić jednej pianki, sprzedają je w torbach, a to oznacza, że po klasycznej wersji Marshmallow Challenge zostaje na stole mnóstwo niezdrowego jedzenia, no i otwarte surowe spaghetti. Może więc pobawić się w jakieś odmiany tego wyzwania?

Dla najmłodszych proponujemy wyciągnąć durszlak i zaproponować wkładanie surowych makaronów od otworów.

1makaron i durszlak imomo

Dla starszych proponujemy wspólne wykonanie wystrzelanki dla pianek. Co będzie potrzebne do wykonania:

#plastikowy kubek jednorazowy, bądź tubka papierowa,

#balon

Przecinamy balon, wiążemy na końcu. Zakładamy i wystrzelamy. Oczywiście wystrzelić można nie tylko piankę, ale również kawałki, papieru, pompony. To świetna okazja, żeby sprawdzić co jest na tyle LEKKIE, że będzie dobrze lecieć oraz co poleci dalej. Może nie wygląda spektakularnie, ale zabawa naprawdę przednia :)

3 piankowa wystrzelanka imomo

 

A może spróbujecie zbudować jakąś bryłę lub figurę płaską? Możecie wykorzystać makaron lub wykałaczki.

2 kreatywna matematyka imomo

 

Jesteśmy ciekawe Waszych wyników w Marshmallow Challenge i tego, co zrobiliście z pozostałymi piankami:)

Ania & Maja

 

 

 

 

 • Żeby nie było jak w tym starym dowcipie z Polakiem Ruskiem i Niemcem, w którym diabeł każe im zrobić coś twórczego z dwoma metalowymi kulami. Skracając – Polak jedną zgubił, drugą zepsuł ;)
  A co do kreatywności – świetny pomysł z piankami i makaronem. Dzieci są niewiarygodnie kreatywne, podczas urodzin juniora ekipa otrzymała nadmuchiwane balony do kształtowania. Błyskawicznie przerobiliśmy etap tworzenia mieczy, wojen i walk aż po zawarcie pokoju i współpracy nad kawałkami tortu :) Dać dzieciom narzędzia a same pomysły błyskawicznie znajdą i przetworzą w sposób kreatywny w rzeczywistość.

  • IMOMO.pl

   Dzieci są bezbłędne pod tym względem! [Maja]

 • Ciekawy pomysł na zabicie nudy, a pianki można później zjeść :D

 • madebysoyal.blogspot.com.tr

  Ciekawy pomysł na ćwiczenie wyobraźni i kreatywności a przy tym moje ulubione pianki!

  • IMOMO.pl

   One niestety mocno kuszą podczas wyzwania:) Zawsze jednak można zjeść wszystkie pozostałe w nagrodę:)

 • ten challenge był jedną z części team building w naszej firmie;) miło go wspominam :)

  • IMOMO.pl

   i jak poszło ?

 • O matko – przypomniał mi się wstępny egzamin praktyczny na studia (Wydział Architektury), kiedy trzeba było zbudować most z paczki makaronu spaghetti… Chyba odpuszczę sobie ten challenge :P

  • IMOMO.pl

   Joanna, a co mieliście jeszcze do dyspozycji oprócz makaronu do budowy, co było dozwolone ? Bardzo mnie zaintrygowałaś tym :) [ Ania]

 • Jestem inżynierką z duszą przedszkolaka, więc chyba powinno mi pójść dobrze :D

  • IMOMO.pl

   Bardzo sprytnie się opisałaś :)

 • Wcale nie dziwi mnie to, że takie wyzwanie najlepiej idzie dzieciakom. Wszak to one potrafią użyć wyobraźni, dorośli zbyt dokładnie analizują. Chętnie sama kiedyś taki challenge sobie zrobię, tylko muszę ekipę zebrać, żeby była nuta rywalizacji ;)

  • IMOMO.pl

   Tak, tak! Zbierz ekipę i sprawdźcie się. Nawet kilka razy, jeśli będziecie chcieli!