Czekałam na ten film ponad pół roku. Niby miał być w kinach, ale: albo go nie było, albo przegapiłam. Wiedziałam jednak, że go upoluję. I upolowałam. I się delektuję. Innością. Świeżością. Pomysłem.

Oczywiście lubię filmy Disneya. Są mądre, wzruszające i piękne. Ale jednak wszystkie są takie same. Bohaterki korzystają z usług tej samej makijażystki i tej samej fryzjerki i są – jak by nie było – w jednym stylu. Dlatego tak bardzo chciałam zobaczyć „Księgę życia”. Żeby obejrzeć INNĄ bajkę.

ksiega-zycia-recenzja-IMOMO

Bohaterka „Księgi Życia”, Maria, również – jak Disneyowe księżniczki – ma oczy na pół twarzy, a talię jak własny palec , ale wszystkie postaci tej bajki są zaprojektowane w charakterystyczny, przerysowany sposób. Nic nie jest proporcjonalne. Taki specyficzny, karykaturalny klimat.

ksiega-zycia-recenzja-IMOMO-4

Bajka opowiada o rywalizacji dwóch mężczyzn o rękę jednej kobiety. Każdy z mężczyzn ma poparcie innego maga. Władczyni Krainy Zapamiętanych i władca Krainy Zapomnianych założyli się wręcz, który z mężczyzn wygra rywalizację. Jeden z kandydatów – Manolo – musi się udać do podziemia, w meksykańskie Święto Zmarłych, aby zrealizować swój cel. I tam zaczyna się największa estetyczna przygoda.

IMAGE 1 - Production concept art featuring one of the fantastical worlds explored in this fall's animated comedy adventure THE BOOK OF LIFE.

ksiega-zycia-recenzja-IMOMO-2

Kraina Zapomnianych i Kraina Pamiętanych są stworzone w meksykańskim stylu SUGAR SKULL.

Sugar Skull związany jest z najstarszym świętem meksykańskim – Día de los Muertos czyli ze Świętem Zmarłych (obchodzonym 1 i 2 listopada). Nazwa Sugar Skull wzięła się stąd, że czaszki są wykonywane z cukru. Dodatkowo doprawia się je np. czekoladą i tequillą. Taka słodka czaszka nosi imię zmarłego i w święto Dia de los Muertos jest zjadana przez rodzinę zmarłego. Czaszka z imieniem, umieszczona na grobie zmarłego, ma zachęcać jego duszę do powrotu w Święto Zmarłych. Święto to w Meksyku jest świętem radosnym. Ludzie wierzą, że życie na ziemi to jedynie iluzja, a śmierć jest pozytywnym krokiem ku lepszemu. Sugar Skulls są malowane w radosne wzory, kwiaty itd. i ma to pomóc w pokonaniu strachu przed śmiercią i cieszeniu się życiem.

Styl SUGAR SKULL, drewniane postacie i milion kolorów dają w filmie świetny efekt. Aż chciałoby się zatrzymywać klatkę po klatce i dokładnie oglądać każdy detal.

ksiega-zycia-recenzja-IMOMO-3

ksiega-zycia-recenzja-IMOMO 1

Niesamowite, prawda?

Można kupić biżuterię i ubrania w stylu SUGAR SKULL, no i oczywiście zrobić sobie taki tatuaż. Można też trafić na charakterystyczne murale:

ala Księga życia

Ostatnio, na fanpage Mom’s Got Ink  natrafiłam na prawdziwą gratkę. Disneyowskie księżniczki w stylu SUGAR SKULL:) Jestem zachwycona elementami, jakie mają wpisane w oczodół. Podobają się Wam?

Disney Sugar Skull (1)

Disney Sugar Skull (2)

Disney Sugar Skull (3)

Disney Sugar Skull (4)

Disney Sugar Skull

„Księgę Życia” warto zobaczyć nie tylko ze względu na animację. To również mądra bajka o szukaniu własnej drogi, wbrew tradycjom rodzinnym, o kierowaniu się sercem i o poważnym traktowaniu kobiet w małżeństwie:)

Ja jednak najmocniej zapamiętam konwencję, w jakiej jest wykonana ta bajka.

Maja