TYDZIEŃ GRY to dobry moment na to, by w coś ZAGRAĆ, ale też świetny czas na stworzenie własnej, niepowtarzalnej, oryginalnej GRY. To jest naprawdę proste. W końcu jeśli już w coś GRAĆ, to na własnych zasadach! Gotowi?

Tygodnie IMOMO mają za zadanie sprawić, że popatrzymy inaczej na naszą codzienność, poszukamy pozornie odległych skojarzeń, poruszymy wyobraźnię i pobudzimy kreatywność. W każdym tygodniu szukamy więc zajęć, które wybiją nas z rutyny lub spoglądamy na standardowe aktywności z innej perspektywy. Z perspektywy danego tygodnia. 

Jak się zabrać za własną grę?

Na początku określ, dla kogo ma być i z jakiej okazji. Innymi słowy: kto i kiedy będzie w nią grał. Może ciekawym pomysłem byłaby gra dla Twojego dziecka z okazji urodzin ? A może jest to pomysł na pierwszą lub kolejną randkę z partnerem. A może gra urozmaici spotkanie towarzyskie połączone z kreatywnym gotowaniem.

Kiedy już wiesz, dla kogo i na kiedy, trzeba wiedzieć…

 

Jak zrobić grę?

Gry mogą się opierać na rywalizacji lub na współpracy. Jeśli podejdziemy do tego rywalizacyjnie, jedna osoba wygra, a pozostali przegrają. Jeśli chcemy, by gra była kooperacyjna, cała drużyna (ekipa graczy) może wygrać lub przegrać. Za każde wykonane prawidłowo zadanie przyznajemy punkty. Za każde niezrealizowane zadanie (przekroczenie czasu, uszkodzenie toru przeszkód, nieprawidłowa odpowiedź) ustalamy karę umowną, na przykład buziak lub dwa przysiady. Za zdobyte punkty ustal nagrodę i już.

Proste? Proste!

WYMYŚL ZADANIA

Jeśli to gra kreatywna, możesz wymyślić swoje własne zadania lub skorzystać z naszych pomysłów:

1# znajdź 10 nowych zastosowań dla tarki – masz na to 3 minuty

2# zrób marshmallow challenge

3# narysuj 12 kółek i spraw, aby z każdego powstało coś innego (jeśli nie umiesz ładnie rysować kółek, od czego są kieliszki:)) – masz na to 5 minut

jesli-grac-w-gre-to-we-wlasna-IMOMO (1)

jesli-grac-w-gre-to-we-wlasna-IMOMO (2)

jesli-grac-w-gre-to-we-wlasna-IMOMO (3)

 

 

Jeśli to gra na randkę, zadania mogą wyglądać następująco:

1# wymyśl 10 cech, które lubisz w partnerze czas: 60 sekund

2# zjedz ciastko z twarzy bez używania rąk (podpowiedzi z pinterest)

ciastko

 

3# weź stare zdjęcie klasowe partnera i znajdź go na nim w 10 sekund

4# kiedy Twój partner wymieni 3 wydarzenia ze swojego życia: 1 prawdziwe, 2 fałszywe, zgadnij, które naprawdę się wydarzyło.

 

Jeśli to gra dla dziecka, oto kilka inspiracji:

1# przygotowane w woreczku małe przedmioty (w stylu: klocek, klucz, guzik, rękawiczka) wysyp na kartkę i odrysuj. Popatrz na to jak na dzieło artysty. Wymyśl tytuł.

2# namaluj zapach lub spróbuj innego zadania synestetycznego

3# zbuduj w minutę wieżę z 20 kubków

4# przejdź przez tor przeszkód bez dotykania niczego (zdjęcie z pinterest)

tor przeszkód

 

Wybierz formę

W Krzywym Kominie stworzyłyśmy grę w przestrzenną. Uczestnicy mieli pochowane zadania w pomieszczeniu. Wybierali tylko numer zadania od 1 do 12, a potem szukali instrukcji. Część z nich była powieszona na sznurku rozciągniętym między stojącymi lampami. Inne były ukryte na obrazie lub schowane w kącie. To, że uczestnicy gry nie wiedzieli, co ich czeka, sprawiało, że emocje sięgały zenitu ;-)

 

zagraj-z-wyobraznia-IMOMO (6)

 

zagraj-z-wyobraznia-IMOMO (3)

zagraj-z-wyobraznia-IMOMO (2)

 

 

Zagrajcie i świętujcie!

Nawet jeśli nie wszystkie wymyślone przez Was zadania będą idealne, nie martwcie się. W końcu w grze chodzi o to, żeby się dobrze bawić i testować nowe rzeczy. Jak wiadomo, każdy eksperyment jest udany, o ile kończy się wnioskiem. Jeśli więc po grze postanowicie wnieść do niej zmiany lub następnym razem poprowadzić ją inaczej – o to chodzi! Dzięki poprawkom powstają wielkie dzieła – sprawdźcie sami, jak brzmiały wielkie przeboje zanim je poprawiono:)

 

Za ukończenie gry i dzielne zmierzenie się z każdym zadaniem możecie się nagrodzić. Pomysł na świętowanie zostawiamy już Wam. Nikt nie wie lepiej, niż Wy, co sprawia Wam największą frajdę.

Uwielbiamy wmyślać gry. Przestrzenne, miejskie, planszowe. Przetestowałyśmy je na wielu warsztatach oraz na wydarzeniach rodzinnych. Zawsze rozkręcają spotkanie pozytywnymi emocjami. Mamy nadzieję, że Was namówiłyśmy!

To co, gotowi do stworzenia własnej gry?

Ania & Maja

 

P.S. Czy rozpoznacie wszystkie przedmioty, które powstały z kółek?

jesli-grac-w-gre-to-we-wlasna-IMOMO (4)

 

Odpowiedzi można wpisywać w komentarzu:)