Kto powiedział, że wakacje zaczynają się w momencie wypakowania walizki w hotelu? Kto nam każe pędzić na złamanie karku na lotnisko, byle szybciej, bo urlop jest krótki?  Czemu mamy „szybko odpoczywać” zamiast cieszyć się podróżą kilka miesięcy? Prezentujemy 10 sposobów na to, by wakacje trwały dłużej!

Kilka lat temu, po nerwowej jeździe nad morze, a wcześniej nerwowym pakowaniu, postanowiłam, że moje wakacje będą się zaczynały od momentu wyjścia z pracy. Planowanie, prasowanie, wypełnianie kosmetyczki, decydowanie, które buty zabrać – przecież to można potraktować jak wakacyjną przyjemność. Potem zaczęłam eksperymentować zarówno z dodatkowymi przygotowaniami, jak i z celebrowaniem wakacji po urlopie.

Ile trwają moje wakacje teraz? Dzielę się z Wami koncepcją „Naprawdę długich wakacji” – może macie ochotę skorzystać, a może ją jeszcze wspólnie udoskonalimy? Uwaga! W środku dużo zdjęć:)

Większość moich urlopowych podróży to wyjazdy za granicę. Jak ta, rok temu, na Maltę , na przełomie maja i czerwca. Pozornie na tydzień, ale w rzeczywistości…

1# Przygotowanie gruntu z przewodnikami i internetem

Dwa miesiące przed wylotem na Maltę kupiłam dwa przewodniki i powoli zaczęłam je przeglądać. Najpierw same zdjęcia, potem kilka zdań o kuchni i pamiątkach. Obejrzałam zdjęcia Malty w Internecie. Polubiłam na facebooku stronę Visit Malta – to wszystko nakręcało mój apetyt:)

visit malta IMOMO

2# Akcja rozgrywa się….

Sześć tygodni przed wyjazdem wrzuciłam Googlowi hasło „Akcja rozgrywa się na Malcie…”, aby wyskoczyły mi powieści i filmy z Maltą w tle. Tak przypomniałam sobie o „Sokole maltańskim” i „Bitwie o Maltę”. I tak trafiłam na fantastyczną książkę „Religia” – wielkie tomisko świetnie napisanej powieści, dzięki której wkręciłam się w historię Malty naprawdę bezboleśnie. „Sokoła maltańskiego” przeczytałam już w samolocie i to okazał się być dobry moment, bo akcja kryminału wcale nie rozgrywa się na tej wyspie, a sokół jest maltański dlatego, że ta drogocenna statuetka pochodzi z Malty. To wszystko, co akcja książki ma wspólnego z wyspą :). Poza Googlem, w poszukiwaniach pomogły mi zaprzyjaźnione panie z biblioteki – to niesamowite, ile one wiedzą i ile książek przeczytały! Gdyby ktoś wybierał się na Maltę w tym roku, to właśnie wydano książkę „Kochanek z Malty” – podobno idealne czytadło na lato. Jest też świetny post z literaturą o tym kraju na blogu Moja Malta – znalazłam go jednak dopiero niedawno:) Wy skorzystajcie!

3# Muzyka

Na trzy tygodnie przed wylotem, będąc już w trakcie czytania „Religii”, zaczęłam poszukiwania maltańskiej muzyki. Ludowej i współczesnej. Po to, by jeszcze mocniej wkręcić się w klimat. Pracowałam i prowadziłam dom jak zawsze, ale w tle leciała tradycyjna muzyka tego kraju lub ich przeboje. Nie ukrywam: szukanie maltańskiej muzyki było naprawdę trudne. Zaczęłam od maltańskich gwiazd Eurowizji i kopałam dalej. Jeśli macie jakiekolwiek pomysły na to, jak usprawnić ten „kawałek wakacji”, chętnie skorzystam! Bo na miejscu można kupić płyty z ich muzyką, ale to na miejscu. A ja chciałam, żeby moje wakacje zaczęły się kilka tygodni wcześniej, w Polsce:)

4# Pakowanie i podróż

Od czasu, gdy w samolocie z Dubaju do Polski poznałam Egipcjanina, który był rzecznikiem prasowym angielskiej drużyny piłkarskiej sponsorowanej przez Katar, jestem przekonana, że współtowarzysze podróży mogą być równie dużą atrakcją, co kraj, do którego się wybieram. Wykorzystuję więc to, że jestem ekstrawertyczką i rozmawiam z innymi.

Malta widoki 12

5# Na miejscu

Kiedy pomyślę, że kilka lat temu dopiero TERAZ zaczynałabym wakacje, to szkoda mi samej siebie:) Wkręcona w Maltę przez ostatnie 2 miesiące czułam się w niej jak ryba w wodzie. Patrzyłam na kościoły i forty, mając z tyłu głowy historię Matiasa z „Religii”. Opowiadałam mężowi, jak Malta w swojej historii przechodziła z rąk do rąk  i jaki to ma wpływ na jej dzisiejszy kształt. Marek pamiętał, że Malta weszła do Unii w tym samym czasie co my, porównywaliśmy więc obie gospodarki. Możecie powiedzieć, że patrzenie na gospodarkę kraju, gdy jest się na urlopie, to przesada, dla nas to jednak pasja, a zawody, jakie wykonujemy, są ściśle związane z rynkami światowymi, lubimy więc to:)

Gdy jestem na wakacjach, lubię się też zastanawiać, czy mogłabym żyć w danym kraju. Na Malcie wyobrażałam sobie, jak by to było, gdybym była autorką przewodników. Czy wizyta tam sprawiałaby mi tyle samo radości czy byłaby żmudną pracą do wykonania? Czy gdybym była pisarką, to mogłabym napisać książkę mieszkając na tej wyspie? Albo: kim musiałabym być z zawodu, żeby pół roku spędzać właśnie tam?

Malta widoki 1

6# Zdjęcia

Bardzo lubię fotografować, więc z każdej podróży przywożę setki zdjęć. I żeby przedłużyć sobie wakacje, zabieram się za ich oglądanie i selekcję dopiero po powrocie…. Jeśli macie ochotę na trochę mniej standardowe podejście do selekcji zdjęć, polecam metodę „Zmień kryteria”. Moje zdjęcia są w trakcie podróży najczęściej wrzucane do jednego katalogu, czasem dzielę je na foldery: dzień 1, dzień 2 itd. Kiedy przeglądałam zdjęcia z Malty, postanowiłam – zmieniając właśnie kryteria – podzielić je na inne grupy: widoki, fauna i flora, forty i kościoły oraz smaczki czyli cechy charakterystyczne dla danego kraju lub kojarzące mi się z Maltą najmocniej. Jak wyszło?

Kategoria WIDOKI….

Malta widoki 3

Malta widoki 4

Malta widoki 5

Malta widoki 6

Malta widoki 7

Malta widoki 8

Malta widoki 9

Malta widoki 10

Malta widoki 11

Malta widoki 14

Malta widoki 15

…. i jeden szczególnie zapierający dech w piersiach widok:) Para z dzieckiem rozłożyła się obok nas na plaży i kiedy tata poszedł z synkiem do wody, mama nalała szampana do dwóch kieliszków, postawiła je na piasku i zrobiła im zdjęcie:) Ja zrobiłam jej. Takiego kadru nie mogłam przepuścić:)

Malta widoki 16

 

Kategoria FAUNA I FLORA…

Fauna i flora Malta (12)

Fauna i flora Malta (13)

 

Fauna i flora Malta (14)

Fauna i flora Malta (15)

Fauna i flora Malta (16)

Fauna i flora Malta (17)

7# Impreza

Od kilku lat, zamiast przywozić bliskim pamiątki, urządzamy w domu przyjęcie, na które przygotowuję potrawy charakterystyczne dla regionu, z którego wróciliśmy. To oczywiście wymaga kupienia półproduktów jeszcze na wakacjach, sprawdzenia, które potrawy są najsmaczniejsze i nauczenia się ich przyrządzania. Czyli dla mnie: sama przyjemność! Na Malcie hitem jest miód tymiankowy, owczy ser z Gozo, maltańskie kiełbaski, alkohol produkowany z chlebka świętojańskiego i bezalkoholowy napój Kinnie, coś w rodzaju Coca-Coli z goryczką pomarańczy. Na imprezę założyłam maltańską chustę, turkusowo kojarzącą się z wakacjami, a całej rodzinie pokazaliśmy tyle zdjęć, ile można pokazać, by nie zanudzić gości, czyli nie więcej niż 80:)

Kategoria SMACZKI….

Malta targ 1

Malta targ 2a

Malta targ 3

Malta targ 4

Malta targ 6

8# Zdjęcia do filmu kręcono na Malcie…

Jeśli myślicie, że impreza rodzinna kończy wakacje, to chcę Wam przedstawić jeszcze kilka pomysłów. Wrzućcie do Googla frazę „zdjęcia do filmu kręcono na Malcie”, a odnajdziecie wiele ciekawostek z planów produkcji filmowych, jak na przykład tutaj. Prawdę powiedziawszy, próbowałam obejrzeć film kręcony w danym kraju jeszcze przed pojechaniem do niego, ale jakoś nie umiałam sobie tego poukładać – najpierw kręcony film „Troja”, a potem miejsce kręcenia tego filmu. Mam więc w planach dopiero teraz obejrzeć „Troję”, „Hrabiego Monte Christo” i „Rejs w nieznane” i sprawdzić, czy rozpoznaję miejsca, w których byłam.

P1180495

P1180497

9# Kreatywnik 2015

Mój KREATYWNIK 2015 to kalendarz głównie podróżniczy, więc nie mogło w nim zabraknąć zdjęć z Malty:)

podróżniczy kreatywnik Mai 1

IMOMO podróżniczy kreatywnik Mai 9

IMOMO podróżniczy kreatywnik Mai 10

W 2016 roku KREATYWNIK – jako wydawnictwo – przechodzi redesign. Sposobem na to, by znalazły się w nim również zdjęcia, będą naklejki! Dla mnie to cudowny sposób na zatrzymanie wspomnień i wracanie do nich nawet pod koniec stycznia, gdy za oknem plucha i wydaje się, że zima się nigdy nie skończy… Zdjęcia z podróży, trzymane na codzień w torebce (czyli w kalendarzu), potrafią skutecznie wydłużyć wakacje. A ostatnio, czekając w kolejce do lekarza, pokazałam zdjęcia jakiemuś chłopcu i opowiedziałam mu o wiosce Popeye’a, której zdjęcie mam w swoim KREATYWNIKU 2015.

Malta Popye 4

 

10# Wymiana doświadczeń

Wybierając się do nowego miejsca, sprawdzam w Internecie, co o nim piszą ludzie, którzy już tam byli. Dopiero niedawno uświadomiłam sobie, że chętnie korzystam z opinii i porad innych, a sama swoimi się nie dzielę! A przecież każde nowe spojrzenie coś daje. Ludzie podróżują na różne sposoby – z plecakiem i rowerem lub w wersji all inclusive. Z dziećmi lub samodzielnie. Korzystają z barów i dyskotek lub unikają ich jak ognia. Uznałam, że im lepiej będziemy umieli przedstawiać podróżowanie ze swojej perspektywy, tym bardziej wzbogacimy świat innych. I dlatego powstał ten wpis:)

Malta balkony 4

Malta balkony 4a

 

Byłam na Malcie ponad rok temu.  Pobyt trwał 6 dni. Tak naprawdę swoją podróż rozpoczęłam jednak na dwa miesiące przed wylotem, a zakończyłam … Jeszcze nie zakończyłam! Przede mną jeszcze 3 filmy do obejrzenia i może ten „Kochanek z Malty” do przeczytania? No i maltańskiej PACZKI PROSTO Z DROGI jeszcze nie zrobiłam. Czyli ciągle jeszcze jestem na maltańskich wakacjach:)

Maja

 

Jeśli uważasz, że ten wpis może przydać się innym, prześlij go dalej lub udostępnij w mediach społecznościowych.

Jeśli przyda się Tobie, zostaw nam ślad w komentarzu.

Z góry dziękujemy:) Maja & Ania