Znacie takie pytanie z psychologii gestalt „Jak się z tym czujesz i co Ci to robi”? Często je stosuję,  zadaję je sama sobie, głównie po wystawach, koncertach czy kinie – jednym słowem po zetknięciu się ze sztuką.  Tym razem wystawa, o której wspomnę, spowodowała cykl skojarzeń rozpoczynający się na meksykańskiej malarce, a kończący się na polskiej szlachcie. Ten cykl skojarzeń nie jest długi i mam nadzieję, że pomożecie mi znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.

 

Wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera

 

Byłam niedawno na wystawie „Frida Kahlo i Diego Rivera – polski kontekst”. Wystawę można obejrzeć do stycznia 2018, w Poznaniu i uważam, że warto to zrobić. Idealnie jest oczywiście wcześniej przeczytać księżkę o Fridzie lub chodziaż obejrzeć film „Frida”, bo meksykański smutek i cierpienie są zupełnie inne niż polskie, a na wystawie można wyraźnie tę różnicę zauważyć.

 

 

 

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o poznańskim przedsięwzięciu, zapraszam na opis na blogu Pozycje Obowiązkowe, a ja tymczasem podzielę się z Wami myślą „Co mi ta wystawa robi”.

 

Jedno zdjęcie, które dało mi do myślenia

 

Poza obrazami Fridy i Diego, na wystawie jest trochę zdjęć wykonanych przez przyjaciółkę Fridy,  Bernice Kolko. Fotografka udokumentowała chorobę malarki, jej pogrzeb i rozpacz męża po stracie żony. Jednemu zdjęciu, na którym Diego maluje coś wyraźnie przygnębiony, po śmierci Fridy, przyglądałam się na dłużej. I nie zatrzymała mnie żałoba, tylko… wnętrze jego pracowni.

Na regale stała meksykańska czaszka w stylu sugar skull. Pisałam o tym stylu przy okazji recenzji filmu „Księga życia”. Być może czaszka stanowiła inspirację do namalowania na przykład tego dzieła:

 

Gdybym więc miała odpowiedzieć na pytanie, co mi zrobiła ta wystawa, to dała mi materiał do myślenia o polskim stylu we wnętrzach. W domu Diego i Fridy wyraźnie widać meksykańskie akcenty. Styl meksykański jest chyba jednym z lepiej rozpoznawalnych we wnętrzarstwie.

 

 

Czy my urządzamy swoje domy po polsku? I co to oznacza „dom w polskim stylu”?

 

Dom w stylu polskim

 

Kilka lat temu Westwing Home & Living przeprowadziło badanie, w którym pytało Polaków, jaki styl wnętrza podoba im się najbardziej. Wygrał styl skandynawski, na II miejscu stanął styl nowoczesny, a na III loftowy.

Gdybym więc chciała urządzić mój dom w stylu polskim, tak rozpoznawalnym jak meksykański, to z jakich elementów mogłabym go złożyć? Coś z Zakopanego? Coś w kurpiowskiej konwencji? A może rogi jelenia i skóra z niedźwiedzia jak w dworku polskiej szlachty?

 

Zdjęcie: Folkstar

 

Zdjęcie: Tajgołka

 

Zdjęcie: Dworek Marii Dąbrowskiej w Rusowie, Pinterest

 

Zdaję sobie sprawę, że style miksują się między krajami i trudno jednoznacznie określić, czym mógłby być styl polski. Może nie uda się stworzyć czegoś narodowego, ale dodatkami możemy oddawać charakter miejsca, w którym żyjemy? Chodzi mi to po głowie, bo bardzo nie chciałabym żyć w świecie, w którym po przekroczeniu granicy jakiegoś kraju nie zauważa się żadnej różnicy. Dlatego tak fascynujący jest Meksyk – od razu wiadomo, gdzie się jest.

 

Co o tym myślicie?

Maja