W cyklu „kreatywność w małych sprawach” proponujemy dziś spojrzenie na wykorzystanie pudełek po chusteczkach higienicznych czyli domową odmianę upcyklinu.

kreatywność w małych sprawch

Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku której powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Nie mam zdolności manualnych, więc byłam przekonana, że upcykling nie jest dla mnie. A jednak…

 

IMOMO pudełka po chusteczkach kreatywnie (0)

 

Chusteczki pełnią w moim domu rolę nie tylko użytkową, ale i estetyczną i bardzo mi odpowiada to, że producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych wzorów pudełek.

Gdy chusteczki się kończą, szkoda mi pozbywać się pudełek tak od razu.

Ostatnio pocięłam je więc na eleganckie kawałki i zaczęłam kombinować, jak można dać im drugie życie. Poniżej kilka pomysłów, do których nie są potrzebne zdolności manualne:)

 

IMOMO pudełka po chusteczkach kreatywnie (1)

 

#1 ZAKŁADKI DO KSIĄŻEK

Nigdy nie mam pod ręką zakładki, kiedy jest potrzebna. Nie wiem, jak to się dzieje. Rozłożyłam więc pocięte pudełka – zakładki w różnych pomieszczeniach i teraz mam je zawsze pod ręką.

 

#2 LIŚCIKI DO DZIECIĘCYCH ŚNIADANIÓWEK

Pamiętacie wpis na facebooku o liścikach, które wkładam swoim dzieciom do śniadaniówek? Kartoniki z pudełek są bardziej trwałe i ładniejsze niż zwykłe białe karteczki. A dzieci są teraz ciekawe nie tylko, co napisałam, ale też na jakim kartoniku jest stworzona notatka.

 

IMOMO pudełka po chusteczkach kreatywnie (2)

 

#3 ZAKŁADKO – NOTATNIK

Gdy czytam książkę, w której mam ochotę zrobić notatki lub zaznaczyć coś zagięciem rogu, korzystam z kawałka pudełka po chusteczkach, by zanotować, co ważnego i na której stronie jest napisane. Dzięki temu, gdy piszę artykuł na bloga lub przygotowuję szkolenie, mam gotową ściągę:)

 

IMOMO pudełka po chusteczkach kreatywnie (3)

 

IMOMO pudełka po chusteczkach kreatywnie (4)

 

#4 LISTA ZAKUPÓW

Kto powiedział, że lista zakupów nie może być elegancka? Kartonowa jest bardziej trwała, a w sklepie – w moich rękach – wygląda dużo lepiej niż zwinięta karteluszka.

 

IMOMO pudełka po chusteczkach kreatywnie (5)

 

#5 SPIS MOICH WARIACJI KULINARNYCH

Gotuję wg Kuchni 5 Przemian, co oznacza, że kolejne produkty wkładam do garnka w innej – niż standardowa – kolejności. Korzystam z różnych ogólnodostępnych przepisów i przerabiam je na takie, które są zgodne z moja filozofią gotowania. Żeby nie musieć tego robić za każdym razem, spisuję sobie odpowiadającą mi kolejność na kartonikach i wkładam do książek kucharskich. Teraz, nawet jeśli inny domownik będzie chciał przyrządzić coś z danego przepisu, będzie miał gotową wersję 5-przemianową.

 

IMOMO pudełka po chusteczkach kreatywnie (6)

 

#6 NOTATKA DO PUDEŁKA Z DOBRĄ ENERGIĄ

W moim pudełku  z dobrą energią stale przybywają nowe pamiątki i zapiski. Na kartoniku po chusteczkach wpisuję myśli i rzeczy, z których jestem dumna – takie notatki, dzięki którym poprawię sobie nastrój, gdy będę tego potrzebowała.

 

IMOMO pudełka po chusteczkach kreatywnie (7)

 

Kolejne pudełka – jeszcze pełne chusteczek – czekają:)

Wolę chusteczki marki REGINA i to nie jest wpis sponsorowany. Czemu wolę? Są bardziej miękkie. Ale przede wszystkim „użytkowa” powierzchnia ich pudełek jest większa, bo nie posiadaja napisów na bocznych ściankach.

 

IMOMO pudełka po chusteczkach kreatywnie (8)

 

Ostatnio, gdy zaczęłam myśleć o pudełkach, których fragmenty można wykorzystać, zaczęłam zauważać możliwości nie tylko w pudełkach po chusteczkach:)

 

IMOMO pudełka po chusteczkach kreatywnie (9)

 

Jestem ciekawa Waszych pomysłów na domowy upcykling!

Maja