…czyli o tym jak codzienność zawitała do muzeum.

W tygodniu OD CZAPY wybraliśmy się z szanownym gronem 2 dorosłych i 4 nieletnich, w tym 2 poniżej roku, do Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. Brzmi poważnie! Ekspozycja trafiła nam się idealnie na tydzień OD CZAPY. Genialna wystawa Tomasza Brody „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło” pokazała, jak można wykorzystać przedmioty codziennego użytku do stworzenia kopii obrazów bardzo znanych dzieł. Genialne połączenie rzeczy, które w innym miejscu byłyby zupełnie od CZAPY. Wystawa, jak tłumaczy sam autor, to zaproszenie do zabawy. Odbicie się od oryginału pomaga odnaleźć nową jakość. A na pewno nowe zastosowanie dla sprzętów, o których nawet byśmy nie pomyśleli, że mogą tworzyć sztukę.

gogh

 

port-van-gogh

Jak zwykle u Brody, wielkie ikony kultury odtworzone są za pomocą wszelkich przedmiotów dostępnych w kuchniach, w szafach ubraniowych, schowkach na buty, w łazienkowych szafkach oraz w składzikach tymczasowo niepotrzebnych rzeczy. Ten budulec, którym posługuje się twórca, może w rzeczy samej budzić niepokój – akt twórczy musi z jednej strony prowadzić do destrukcji domowych zasobów, z drugiej – zmuszać całą rodzinę artysty do magazynowania latami naprawdę wszystkiego, co wyszło już z użycia.

Źródło: www.wroclaw.pl

picasso

picasso_portrait

Odszukiwanie na obrazach z dziećmi sprzętów, które znają, było dla nich świetną zabawą. Dzięki obserwowaniu takich obrazów uczymy się dostrzegania wielu powiązań między obiektami. Kabel od telefonu może być brwiami, a grzebień wąsami czy brodą. Bardzo często na zajęciach z kreatywności nadajemy znanym sprzętom „ nowe życie”. Spróbujcie kiedyś znaleźć w kuchni jak najwięcej instrumentów i stworzyć z dzieciakami orkiestrę rodem z filharmonii.

frida-kahlo

kahlo_selfp_thornneck2

 

KREATYWNOŚĆ U TOMASZA BRODY TO :

  • zaciekawienie codzienności,ą nadanie jej nowej jakości
  • rozwijanie spostrzegawczości
  • eksperymentowanie i poznawanie nowych właściwości przedmiotów
  • przekształcanie jednych obiektów w inne
  • aby coś stworzyć trzeba obiekt zniekształcić, czasem nawet zniszczyć, aby nadać nową formę

otto-dix

large

Pomysł na zajęcia dla przedszkoli i szkół:

Wydrukujcie zdjęcia Tomasza Brody w dobrej rozdzielczości, przeanalizujcie z czego są zrobione. Stwórzcie z dziećmi obrazy znanych dzieł lub osób z rodziny na podstawie zdjęć.

el-greco

el-greco-oryginal

Ania