Kiedyś była nazywana zaburzeniem lub chorobą. Dziś mówi się o niej jako o fenomenie neurologicznym wspomagającym twórczość. Jeśli macie ochotę na kreatywną rozgrzewkę, synestezja będzie idealna!

 

Co to jest SYNESTEZJA?

Synestezja to zespolenie zmysłów, dzięki któremu osoba nim obdarzona może np. czuć smak poszczególnych dźwięków, widzieć kolory liter lub odczuwać w ciele dźwięk konkretnego instrumentu. To wrodzona zdolność, ale nierozwijana może czasami zaniknąć.

Od mojej koleżanki, która jest synestetką, wiem, że dla niej imię Maja jest czerwone, a Arleta szare. Koleżanka ma ten niezwykły dar od zawsze: widzi konkretny kolor, gdy słyszy jakiś wyraz. Cyfry też łączą się jej z kolorami i nie zmienia się to w jej mózgu. U różnych synestetów mogą to być jednak różne kolory.

580px-Synestezja.svg

 

Do niedawna naukowcy uważali, że synestezja jest cechą niezwykle rzadką i występuje zaledwie u jednej osoby na około 2 tys. Czy rzeczywiście tak trudno jest spotkać synestetę w 2006 roku sprawdzała m.in. dr Julia Simner z Uniwersytetu w Edyndurgu. Niedawno w ramach swojej pracy doktorskiej problem postanowił też zgłębić Bartłomiej Wrzałka z UW. „Okazuje się, że synestezja występuje u kilku osób na sto, czyli synesteci stanowią nawet kilka procent społeczeństwa” – powiedział PAP młody badacz.

źródło

 

Co SYNESTEZJA ma do kreatywności?

Po pierwsze – około 1/4 synestetów to artyści. Synestetami byli Rimsky-Korsakov, Beethoven, Nabokov, Kandinsky, Billy Joel i wynalazca Nicolas Tesla. Część z nich opisała swoje doświadczenia i to, jak wpływały one na ich twórczość. Synestezja pomaga w twórczości!

Po drugie – w kreatywności jest ważne to, by korzystać z wielu zmysłów, więc czemu nie wymyślić ćwiczeń, które rozgrzeją odpowiednie połączenia nerwowe i podniosą naszą zdolność do myślenia w nowatorski sposób? Pierwszy raz usłyszałam o takich ćwiczeniach podczas szkolenia Odysei Umysłu i od tego momentu ciągle wymyślam nowe.

 

Zabawy synestetyczne

TYDZIEŃ POŁĄCZEŃ to idealny czas na wypróbowanie jakiejś synestetycznej zabawy. ŁĄCZYMY przyjemne z pożytecznym, by POŁĄCZYĆ zmysły i rozgrzać POŁĄCZENIA nerwowe odpowiedzialne za kreatywność. Do dzieła!

 

1# Namaluj zapach

To zabawa w wielu wariantach: podstawowym, dla dzieci i na kreatywną randkę! Przedstawiałyśmy ją już na blogu, więc zapraszamy tutaj.

namaluj zapach 3

 

2# Namaluj smak

Ulubiona zabawa dzieci na zajęciach Odysei Umysłu. Dla mnie to wyzwanie kreatywne: co im przynieść, by było to smaczne, ale nowe? O tym, jak bawić się jedzeniem, piszę na blogu Umiejętności Przyszłości. Spróbujcie koniecznie!

pomawmysiejedzeniem

 

3# Wymyśl film do tej muzyki

Trudno powiedzieć, czy to bardziej zabawa dla dzieci, czy dla dorosłych. Nie ulega jednak wątpliwości, że może być wykorzystywana nie tylko jako rozgrzewka przed kreatywnym zadaniem, ale wręcz być takim zadaniem. W tym imomo-wym wpisie podpowiadamy utwory, do których można tworzyć scenariusze.

wymysl film do muzyki 2

 

4# Drama z dźwiękiem

Synestezja to nie tylko połączenie wzroku ze słuchem lub smakiem. Możemy odegrać jakiś dźwięk, jak aktor. Wyobrazić sobie, że jesteśmy dźwiękiem lub czymś, co ten dźwięk wydaje. Świetne dźwięki prosto z natury opisuję tutaj. Lemury są doskonałe do tej zabawy!

NATURESOUNDMAP-umiejetnosci-przyszlosci-e1453906760734

 

5# Jaki kolor ma ten kształt? A może coś śpiewa?

Przy pomocy pudełka sensorycznego możemy pobawić się z dziećmi w różne zabawy pobudzające synestezję. Na przykład wkładamy do pudełka kawałek futerka, szczotkę do paznokci, kamyk i pojemnik z mąką. Wkładając te elementy po jednym, pytamy dziecko (lub dorosłego!):

# Jaki kolor ma ten kształt?

Oczywiście nie przyjmujemy odpowiedzi w stylu To jest szczotka, lub To jest gładkie. Chodzi przecież o to, żeby połączyć dwa różne zmysły: dotyk i wzrok (obraz).

Możemy też pobawić się wykorzystując inne zmysły. Gdy dziecko dotyka przedmiotu, możemy zapytać

# jaki humor ma to coś?

# może coś śpiewa? na przykład co?

# jak smakuje? do czego jest podobne w smaku?

I oczywiście nie wolno patrzeć, lizać i wąchać. Odpowiadamy na pytania tylko dzięki dotykowi.

pudelko-sensoryczne-IMOMO (11)

 

Jestem bardzo ciekawa, czy słyszeliście już wcześniej o synestezji i jakie macie z nią doświadczenia? A jeśli wypróbujecie którąś z zabaw, dajcie znać, jak Wam się podobała!

Maja

 

Jeśli uważasz, że ten wpis może przydać się innym, prześlij go dalej lub udostępnij w mediach społecznościowych.

Jeśli przyda się Tobie, zostaw nam ślad w komentarzu.

Z góry dziękujemy:) Maja & Ania