„Masz świetny pomysł. Wszystko tak, jak trzeba – jest mądry, dojrzały, forma dopasowana do treści. Można powiedzieć – pomysł idealny.
Z jakichś powodów jednak nie zostaje on wprowadzony w życie.

Może za rok? Może wtedy będę miał więcej wiary w siebie? Może wtedy właśnie znajdę odpowiedni język? Być może też znajdą się odpowiednie pieniądze? Może pozbędę się wszystkich tych lęków, których nie mają ONI – ci wszyscy zdolni i przebojowi? Może uda mi się nie zrezygnować z tak ważnych w życiu spraw, jak dzieci i rodzina? Może tym razem dostanę stypendium…”

 

Tak brzmi wprowadzenie do wystawy, która właśnie została otwarta w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Do udziału w niej zaproszono szóstkę artystów z prośbą, aby swoimi pracami opowiedzieli o blokadach twórczych.

 

BLOKADA TWÓRCZA

 

Mam mnóstwo pomysłów. Gdybym się nimi zajęła – wszystkimi – chyba bym zwariowała. Osobiście uważam, że nie wszystkie pomysły powinno się realizować, szczególnie, kiedy ma się ich wiele.

Z drugiej strony chodzą mi po głowie takie idee, co do których mam przekonanie graniczące z pewnością, że gdybym poświęciła im dużo uwagi i energii, wypaliłyby. A po przeczytaniu książki „Wielka magia” obawiam się wręcz, że niektóre z pomysłów, nie doczekawszy się mojego zaangażowania, polecą do kogoś innego:) Trzeba je zacząć realizować. A jednak mam blokady.

Poszłam na wystawę do Muzeum Współczesnego ciekawa, co przeszkadza tworzyć artystom. Nie mam zdolności manualnych, więc trudno mi sobie wyobrazić, jak ktoś, kto potrafi np. malować, może tego nie robić. Czy uzdolnieni twórcy mają podobnie, jak ja?

 

WYSTAWA

 

Sztuka nie ma się podobać, ma poruszać. I muszę przyznać, że wystawa jest poruszająca. Odpowiadało mi to, że w każdym pomieszczeniu można znaleźć słowo wyjaśnienia od autora – co miał na myśli, gdy tworzył instalację dźwiękową lub przestrzenną. Dzięki temu mogłam najpierw sama pobawić się skojarzeniami i wymyślić, o jakiej blokadzie jest akurat dane miejsce, a potem przeczytać, czym kierował się artysta. Nie zawsze, ale często udało mi się trafić.

 

P1060600

 

Odwiedziłam wystawę godzinę po jej otwarciu, byłam więc sama i mogłam podumać dokładnie tyle czasu, ile potrzebowałam. Nie wszystkie przedstawione blokady twórcze są również moimi blokadami. Na szczęście. Co mi więc dała ta wizyta?

 

P1060608

 

Artyści – nazywając lub pokazując to, co ich hamuje – zainspirowali mnie na tyle, że gdy przy wyjściu wolontariuszki poprosiły mnie o przedstawienie, co przeszkadza mi w realizacji pomysłów, nie miałam z tym problemu. A że pozwoliły wyrazić się na białej, wielkiej ścianie, skorzystałam z okazji.

 

P1060617

 

A TY? CZEMU NIE REALIZUJESZ
SWOICH POMYSŁÓW?

 

Na drogowskazach napisałam:

1# Zanim go zrealizuję, ktoś na pewno mnie uprzedzi z czymś podobnym. Zajmę się czymś innym lepiej…

2# To zbyt nowatorskie. Miną lata, zanim przekonam do tego innych. Zajmę się czymś innym lepiej…

3# A jeśli porwie mnie sukces? Jeśli będzie trzeba zmienić całe swoje życie? Nie jestem na to gotowa! Zajmę się czymś innym lepiej…

 

A Ty? Dlaczego nie realizujesz pomysłów? Co Cię powstrzymuje? Co złego by się mogło wydarzyć?

 

Jeśli macie okazję odwiedzić wystawę – polecam. Jest niewielka, ale daje do myślenia. A wstęp jest bezpłatny, co być może tym bardziej zachęcać. W najbliższym czasie odbędzie się również spotkanie z jej kuratorem.  Czy za miesiąc na białej ścianie będą dorysowane również Wasze rysunki?

 

Maja