Sytuacja  1

Jaki owad strzela z tyłka ? – Takie pytanie usłyszałam któregoś dnia. To J. lat 5, zadał mi zagadkę.  Zatkało mnie. Nic nie wymyśliłam. Zapytałam później kilku znajomych o to samo, znając już odpowiedź. Byli lepsi (wymyślili BĄKA), choć nie odpowiedzieli według zamysłu autora zagadki. Chodziło o Żuka Bombardiera, który podobno najlepiej wśród owadów strzela do wroga z pupy jak z armaty.

 

Sytuacja 2

J. lat 5 zakłada na pupę kask rowerowy i wykrzykuje: Teraz mam pupę ognioodporną jak WOMBAT!

Bo wombaty mają podobno najtwardszą pupę na świecie. Przyznać się proszę sami przed sobą, kto z Was wie, jak wygląda wombat. Celowo nie wrzucę tu jego zdjęcia, niech Was zaskoczy swoim wyglądem, bo swoimi zdolnościami już to na pewno zrobił.

Pupy-ogonki-i-kuperki-IMOMO (0)

#Inne spojrzenie na wiedzę przyrodniczą

Genialna pozycja w dziecięcej literaturze: „Pupy, ogonki i kuperki” autorstwa Mikołaja Golachowskiego. Encyklopedia przyrodnicza dla dzieci w innej formie.

Pupy-ogonki-i-kuperki-IMOMO (1)

 

Przykład na to, jak z czegoś tak niepozornego i ukrywanego, napisać książkę, która będzie…

# ciekawa

Jednak wśród jego ofiar (chodzi o niedźwiedzia polarnego) nie ma pingwinów, choć często są pokazywane razem. Pingwiny żyją bowiem na drugim końcu świata (..) Nigdy jeszcze żaden niedźwiedź polarny pingwina na swej drodze nie spotkał, chyba, że w zoo.

# zabawna (zarówno dla dorosłego jak i dla dziecka)

Czasem całkiem niepozorna pupa kryje w sobie tajemnice, o których nie śniło się filozofom. Za zwykłą dziurką w zadku mogą drzemać potężne siły! Tak jak choćby u pingwinów.

# zaskakująca

Czasem mamy tyle rzeczy do niesienia, że aż naprawdę przydałaby się nam trzecia ręka. Są na świecie tacy szczęśliwcy, nasi dalecy małpi kuzyni, którzy mają ich, aż pięć! W tym jedną na zadku.

# wprowadzająca w świat przyrody “lekko humorystycznym krokiem”

Hipopotamy bardzo agresywnie bronią nie tylko ulubionego błotnego bajorka nad rzeką, ale też bardzo zazdrośnie pilnują swoich kilku żon.(…) Dlatego tak energicznie rozpylają wokół swoje śmierdzące “perfumy”. Kiedy inny hipopotam napotka na smrodliwą kupę i siuśki gospodarza, to już wie, że terytorium jest zajęte (…)

Pupy-ogonki-i-kuperki-IMOMO (13)

 

Informacje są tak napisane, że łatwo zapadają w pamięć i zostają, jak widać na powyższych przykładach, na długo.

Myślę, że ta książka jest też dobrym materiałem, aby dowiedzieć się jak pisać i mówić o rzeczach niepozornych w sposób porywający i wesoły. Dobra odtrutka na wszystkie nudne wykłady i prelekcje.

# Trudne sprawy, prosty język

„Pupy ogonki i kuperki” – to książka, która w plastyczny sposób opowiada o skomplikowanych procesach biochemicznych.

Wypuszczaniu bąbelków pod dużym ciśnieniem towarzyszą piskliwe dźwięki. Śledzie, a także ich krewniacy (np. sardynki), mają dużo lepszy słuch od większości innych ryb. Dlatego wydwane przez nie dźwięki nie zwracają uwagi większości wrogów. Jednak delfiny i wieloryby, dla których śledzie stanowią prawdziwy przysmak, potrafią usłyszeć ich popierdywanie i mogą z przyjemnością pożreć całą ławicę.

# Pomysłowa budowa książki

Każdy rozdział ma w tytule nazwę zwierzaka, które jest opisywane. Podtytuł to już metafora, co jest najbardziej charakterystycznego w tym zwierzęciu, w kontekście pupy lub ogonka.

Pupy-ogonki-i-kuperki-IMOMO (6)

# Jętka. Oddycha pupą

# Hipopotam. Helikopter w zadku

# Sarna. Talerz na pupie

# Osa. Zabójcza broń w zadku

Pupy-ogonki-i-kuperki-IMOMO (9)

Pupy-ogonki-i-kuperki-IMOMO (11)

Pupy-ogonki-i-kuperki-IMOMO (10)

 

Po, prawie każdym, rozdziale jest na zakończenie dedykacja „Dla ciekawskich”, jakby ilość ciekawostek w samym rozdziale była za mała :)

Pupy-ogonki-i-kuperki-IMOMO (12)

#Kilka słów o autorze

Autor książki Mikołaj Golachowski jest przyrodnikiem, podróżnikiem, a do tego wszystkiego jeszcze polarnikiem. Jego pasję czuć więc w każdym dobrze dobranym słowie. Gdy nie pisze, mieszka w Warszawie i zajmuje się swoimi dwoma kotami, żółwiem i dwuletnią córką. Ciekawe, kto był największą inspiracją i motywacją do napisania tej książki.

Pupy-ogonki-i-kuperki-IMOMO (4)

 

Ania